Czym są okna pasywne?

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie i optymalizacja w Google maps
11 września, 2020
Układanie kostki brukowej Toruń
15 września, 2020

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która pozwala na oszczędzanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najważniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim skuteczną termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien pasywnych wynosi w zakresie 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla wsparcia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, przeważnie spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują okna pasywne PCV. Tego typu okna są wybierane ze względu na szybki i prosty montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości i dość niewielki koszt. By jednak okna PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór i zastosowanie niezbędnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są przeważnie wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Zazwyczaj, by stały się pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Podobnie jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wymogi, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości termicznej izolacji, z uwagi na to niezbyt często wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W tego typu pasywnych oknach ramy tworzone są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Myśląc o oknach pasywnych zawsze zwracamy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Minimalna strata ciepła jest szczególną korzyścią pod względem do kosztów przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury w środku mieszkania. Małe straty ciepła zapewniają zmniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w zimie i klimatyzacji w ciągu lata. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej wydamy na docieplenie domu albo wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z zastosowaniem okien pasywnych okaże się większy niż w przypadku nieenergooszczędnych okien, zyski wynikające z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją warto wspomnieć również o dobrej akustycznej izolacji. Właściwie zainstalowane okna pasywne dobrze izolują nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz i ochronę przed zawilgoceniem i pojawieniem się pleśni i grzybów. Warto wskazać na zalety płynące z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są odporne na rozbicie, natomiast porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty poświadczające klasę danego produktu. Powinno się ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, obszerność ramy i materiał, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto również zastanowić się nad dostosowaniem okuć i uszczelek, które mają wielki wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również odpowiednią wentylację. Dzięki temu osiągniemy dostęp świeżego powietrza i tym samym nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie będzie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto w tym kierunku rozważyć wynajęcie profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż sumiennie. Zły montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w znacznym stopniu obniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok poprawnego montażu należy rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania i potrzeby użycia kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.