Czym są okna pasywne?

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja i serwis w Toruniu
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna w budownictwie pasywnym

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, która pozwala na redukowanie kosztów grzewczych. Jednym z najbardziej znaczących elementów wskazujących na efektywność takiego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim wysoką termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zazwyczaj mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość określa ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja termiczna. Głębokość okien pasywnych wynosi mniej więcej 88-120mm, a ich szybowe pakiety przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla wsparcia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest też pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję ram pasywnych okien, zazwyczaj spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują okna pasywne PCV. Takiego typu okna są wybierane z uwagi na prosty montaż, nietrudne czyszczenie i całkiem niską cenę. By jednak okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i zastosowanie niezbędnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są zwykle wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Najczęściej, żeby stały się pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej swoje właściwości termicznej izolacji, dlatego mniej wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy tworzone są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tego rodzaju, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych zawsze skupiamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Minimalna strata ciepła jest widoczną zaletą pod względem do kosztów przekazywanych na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Małe straty cieplne zapewniają zniżenie wykorzystania systemów cieplnych zimą i klimatyzacji latem. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej wydamy na dogrzanie domu albo wychładzanie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z zastosowaniem pasywnych okien okaże się większy niż w przypadku zwykłych okien, zyski wynikające z dobrej termicznej izolacji oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać także o dobrej izolacji akustycznej. Odpowiednio zamontowane okna pasywne dobrze odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i osłonę przed zawilgoceniem i pojawieniem się grzybów i pleśni. Warto wskazać na zalety wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć kupując okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty gwarantujące jakość danego produktu. Powinno się sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, szerokość ramy i surowiec, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad dopasowaniem okuć i uszczelek, jakie mają spory wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również poprawną wentylację. Dzięki temu osiągniemy dostęp świeżego powietrza i nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nieprzydatne będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały i antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto w tym celu rozważyć wynajęcie fachowca, jaki wykona pracę rzetelnie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do tworzenia się termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacząco obniży działanie pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok dobrego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeżeli zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. W ten sposób unikniemy przegrzania i potrzeby użycia dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.