Domy na sprzedaż

Program enova365
15 września, 2020
Stomatologia Toruń
15 września, 2020

Kupujemy własny dom. Jak kupić i nie stracić.

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami sprawdzamy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przemyśleć należy też sprawę garaży. W obecnych czasach jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie małego garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do centrum.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja zakupu nowego budynku, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany dom od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi odczucie komfortu. Używany dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej znajduje się on w zabudowanej okolicy. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Zabytkowe, domy mają swój czar i urokliwe pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest istotne. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na koszt. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy porównać koszt domu na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to naprawdę istotne sumy i w takim wypadku warto to dobrze przeanalizować.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza rzecz do sprawdzenia. Priorytetowo należy zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie papierów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgorsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną sprawą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu osób istotna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi metodami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to warto sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z budynkiem. W wypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.