Izolacje natryskowe domu pianką poliuretanową

Sprzedaż lub najem mieszkania z pomocą biura nieruchomości
29 września, 2020
Warsztat samochodowy z serwisem aut dostawczych
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR stało się znane, nie tylko ze względu na świetne cechy termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych materiałów wykorzystywanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą mocną stroną, według której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest metoda nakładania. Pianę PUR natryskuje się po przestrzeni przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przylega i formuje się w zgięciach i w kątach. Inne materiały termoizolacyjne należy przycinać i dopasowywać, czym ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych i obniżenie izolacyjnych właściwości. Porządnie nałożona pianka PUR posłuży na długie lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwa typy pianki PUR: pianka otwarto-komórkowa oraz zamknięto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową i parametrami, dlatego są dobre do ocieplania innych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa PUR używana jest przede wszystkim do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się również w ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamknięto-komórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do izolacji termicznej powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten rodzaj pianki PUR da się też położyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio spreparowane powierzchnie, takie jak drewno albo metalowe elementy, a także blachę. Wskazane, aby przed ociepleniem powierzchnia została wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  Tą techniką gwarantujemy przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR powinniśmy zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby przeprowadzić to właściwie potrzebne są odpowiednie warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR tłumaczy odrębność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą strukturę, co sprawia, że jest mocno plastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu jest półsztywna i robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Dodatkowo pianka otwarto-komórkowa PUR ma niską wagę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co wcale nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko hydrofobowa. Z uwagi na to tak często stosuje się ją do izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu robi się sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na działanie promieni UV, przez co konieczna będzie specjalna ochrona. Co więcej według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR należy jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i dopasowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko powstania termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W zestawieniu do innych tworzyw termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo zastyga, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest bardzo przyczepna, więc trzyma się na wielu materiałach, a z biegiem lat nie traci przyczepności lub swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co sprawia, że się nie deformuje. Ponadto ważne jest również to, że po właściwej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć niewielką odporność na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Też w tym przypadku da się zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki albo położenie za małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/

Komentarze są wyłączone.