Klimatyzacja do domu i biura – Montaż i serwis

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej osiągalna dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale także na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest też użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie dziwi jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na jakość powietrza w domu, dzięki zawartym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w dogodnych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 24 a 27°C. Również poziom wilgotności powietrza ma znaczenie i najlepiej by mieścił się w przedziale 40-60%. Są to najbardziej komfortowe warunki, w jakich ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do regulacji temperatury trzeba podchodzić z umiarem. Zalecane jest, by rozbieżność temperatur pomiędzy pomieszczeniami nie były większe niż 6°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również zredukować podmuchy powietrza i przeciągi. Nie należy kierować nawiewu prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, by nie narażać się na dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te wysoko efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką wyliczy się na zakup, ponieważ tańsze klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

Aby działanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne należy zadbać o odpowiednią izolację ścian, stropów, przegród budowlanych oraz szyb okiennych, aby odbijały światło słoneczne. Ponadto, dobrym sposobem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej wybierany klimatyzator domowy. Składa się on z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten typ klimatyzacji można dostać również w formie multisplit, która od standardowej wersji różni się tym, że do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często montowana w domach, z uwagi na dość cichą pracę, zabiera niewiele miejsca i ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednej części, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu i zabranie go, gdy nie będzie potrzebny. Minusem jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (np. na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Zajmują znacznie większą przestrzeń i zużywają więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzator w domu?

Sprawny, regularnie oczyszczany i odpowiednio eksploatowany klimatyzator może służyć w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszelkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa razy na rok, by nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy możliwym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzacji jest często zależna również od jakości i ceny sprzętu. Im lepsza klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzatora, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację starego urządzenia w cenie montażu nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zadbają o to fachowcy, ale również bezpieczne, ponieważ sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Na cenę klimatyzacji w domu oddziałuje kilka czynników. Nie zalicza się do tego jedynie sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba doliczyć również przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to inwestycja długofalowa. Należy zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na większą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.