Nawierzchnia na podjazd – z czego budować

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo własnej produkcji – jak produkować
30 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Podstawą dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna oraz nie zniszczała za prędko. By powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania to znaczy podbudowy, aby nie dopuścić do zapadania się, ale także najwyższej jakości materiałów do wyłożenia podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z najbardziej popularnych oraz jednocześnie niedrogich materiałów, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki okaże się tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dobranie formy znacznie usprawnia ułożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei szeroka dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, gdyby potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej także można dostosować do swoich możliwości finansowych ze względu na dostępną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, zmiany temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a także jest prosta w myciu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także wady. Główną niekorzyść wynika z warunków pogodowych. Ze względu na opady czy nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać dużo czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi być ułożony w odpowiedni sposób, co często naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele czasu. Co więcej zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w ciekawy sposób podkreśli wygląd samego domu i ogrodu. Przeważnie podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową zaletę, czyli brak odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy pamiętać, że znaczącą rolę odgrywa tutaj ułożenie, aby podjazd mógł być trwały oraz aby pełnił swoją rolę przez lata. Powinno się unikać zostawiania sporych przestrzeni pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozłożyć je jeden przy drugim, a szpary zasypać mieszanką piasku i cementu. Niewłaściwie rozłożony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Co więcej naturalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych stempli oraz form. W ten sposób możemy osiągnąć ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie bez problemu możemy dopasować do designu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne metody produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na niszczenie i warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Tak samo kamień, kostka brukowa i beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością i wyglądem. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których istotna jest lekkość czyszczenia. Z kolei jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej zadowalającym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.