Nieruchomości Toruń – jak kupić dom

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy jaki system wybrać
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Ogrody projektowanie i zakładanie – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest spełnieniem najskrytszych marzeń. Po latach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Godzinami sprawdzamy strony biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie nadwyręży naszego budżetu? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, dom mający 70 m² będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też sprawę miejsc garażowych. Obecnie jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie małego garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do sklepów.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany dom od dewelopera. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje zalety. Najczęściej stoi on w zabudowanej okolicy. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy myjni samochodowej. Zabytkowe, domy posiadają swój urok i urokliwe pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że remont takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest pierwszorzędne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Położenie wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać cenę domu na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście mające wpływ kwoty i w takim przypadku koniecznie trzeba to dobrze przeanalizować.

Stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do zbadania. Koniecznie trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przeczytanie akt przed zakupem, to mniej problemów prawnych po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Równie ważną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości istotna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z budynkiem. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Mieszkania na wynajem Toruń

Komentarze są wyłączone.