Okna pasywne Toruń montaż

Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja i serwis w Toruniu
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty
Most protetyczny od dentysty
1 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna pasywne w budownictwie

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka umożliwia redukowanie kosztów grzewczych. Jednym z najistotniejszych elementów wskazujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się głównie efektywną termoizolacyjnością. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość większości okien pasywnych mieści się mniej więcej 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest także pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o budowę profili okien pasywnych, przeważnie to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są typy okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane ze względu na łatwy i szybki montaż, nietrudne zachowanie czystości i całkiem niewielki koszt. By okna z PCV stały się pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych i zamieszczenia specjalnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są zazwyczaj kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Przeważnie, żeby stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wymogi, ale ich główną zaletą jest zdolność powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej korzystne właściwości izolacji termicznej, dlatego rzadziej stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej zakupić drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W takich łączonych oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych zwyke zwracamy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Minimalna strata ciepła jest porządną korzyścią w porównaniu do do kosztów przekazywanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Niewielkie straty cieplne zapewniają pomniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w ciągu zimy i klimatyzacji w ciągu lata. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej wydamy na docieplenie wnętrza lub wychładzanie powietrza w czasie upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z założeniem okien pasywnych będzie wyższy w porównaniu niepasywnych okien, zyski płynące z wysokiej termicznej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją warto dodać także o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze zainstalowane okna pasywne dobrze odcinają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i ochronę przed zawilgoceniem i rozwojem grzybów i pleśni. Warto wskazać na zalety wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na okna pasywne?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty uwierzytelniające jakość danego produktu. Trzeba ocenić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, szerokość ramy czy tworzywo, z jakiego będzie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad dostosowaniem uszczelek i okien, jakie mają duży wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również właściwą wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp świeżego powietrza i tym samym nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest właściwie montaż okna. Na nic zdadzą nam się wspaniałe parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie zaaplikowane we właściwy sposób. Warto w tym kierunku rozważyć wynajęcie profesjonalistę, który przeprowadzi montaż solidnie. Zły montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w poważnie obniży wartość okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok prawidłowego montażu należy rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Kiedy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania i potrzeby stosowania dodatkowej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.