Okna pasywne Toruń

Ocieplanie dachów
17 września, 2020
Sklep internetowy stworzony przez WordPress i WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie

Bazową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która umożliwia minimalizowanie kosztów ogrzewania. Tym z najistotniejszych elementów wskazujących na efektywność takiego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Czym różnią się one od innych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim efektywną izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych wynosi mniej więcej 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zwykle są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia efektu w pasywnym budownictwie używania jest także pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o konstrukcję ram okien pasywnych, zazwyczaj to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują pasywne okna PCV. Takiego typu okna są wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe czyszczenie i stosunkowo niewielki koszt. Żeby okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przykład jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych i aplikacja specjalnych uszczelek, jakie bronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są przeważnie wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Zwykle, by były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Podobnie jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, ale ich podstawową zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termo izolacji, z uwagi na to rzadziej stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej nabyć okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Rozmawiając o oknach pasywnych przede wszystkim skupiamy uwagę na ich zaletę izolacji termicznej. Niska utrata ciepła jest dużą korzyścią w zestawieniu do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie optymalnej temperatury w środku pomieszczeń. Minimalne straty ciepła gwarantują zniżenie wykorzystania systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji latem. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie domu albo wychładzanie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z zastosowaniem okien pasywnych będzie wyższy w porównaniu zwykłych okien, oszczędności płynące z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać także o zadowalającej izolacji akustycznej. Odpowiednio zainstalowane pasywne okna dość dobrze izolują nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed zawilgoceniem i rozrostem pleśni i grzybów. Dobrze zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na stłuczenia, jednak porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć kupując pasywne okna?

Oczywiście w kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty popierające jakość danego produktu. Trzeba ocenić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy i materiał, z którego będzie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad dostosowaniem uszczelek i okien, jakie mają duży wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też właściwą wentylację. Dzięki temu zyskamy dopływ czystego powietrza i nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą doskonałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie zostanie wstawione w odpowiedni sposób. Warto w tym kierunku rozważyć wynajęcie profesjonalistę, który przeprowadzi montaż starannie. Niewłaściwy montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, gdzie będzie uciekało ciepło. To w znacznym stopniu obniży działanie okna pasywnego, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok poprawnego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeżeli zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania i konieczności stosowania kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna

Komentarze są wyłączone.