Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa

Cysterny paliwowe - Cysterny na paliwo - Cysterny Bioeco Sacim - Nowe cysterny paliwowe
Rodzaje cystern paliwowych
17 stycznia, 2017
worki z nadrukiem do pakowania na roli worki do drewna warzyw węgla kolorowe niebieski
Węgiel najmocniejsze worki
14 lutego, 2017
Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Co to jest pianka PUR otwartokomórkowa?

W branży budowlanej można zetknąć się z dwoma typami pianki PUR z hermetycznymi komórkami oraz z otwartymi komórkami. Piankę ze zwartymi komórkami o ścisłości ok 40 kg/metr sześcienny poświęca się przede wszystkim do uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami oraz wycieplenia pomieszczeń magazynowych, izolowania zadaszeń oraz stropodachów, a także w trakcie tworzenia chłodni, a ściślej komór chłodniczych do składowania owoców i warzyw. Piankę PUR o konkretniejszej spoistości (60kg/metr sześcienny) używa się do termoizolacji połaci dachowych, stropodachów, pokryć dachowych pozbawionych wzniesień, cokołów, podłóg (jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe) oraz do odgradzania miejsc, w których mamy do czynienia z mocniejszym naciskiem. Tymczasem piankę otwartokomórkową możemy zużyć do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, podłóg i ścian działowych wewnątrz lokalu, hangarów dla szybowców czy terenów gospodarczych.

Pianka poliuretanowa jest wykonana z masowych „prześwitów”, dzięki czemu ma możliwość „oddychać”, czyli wywoływać korzystną wentylację mieszkania oraz odprowadzać zbyt dużą ilość pary wodnej. Zapobiega powstawaniu pleśni, z tego powodu doskonale nadaje się do wyciszania poddaszy. Ma nie tylko zalety blokujące, odciągające parę wodną oraz tłumiące. Jest niesłychanie lekka, wcale nie obciąża wyraźnie struktury oraz nakłada się ją przy użyciu hydrodynamicznego natrysku. Możemy wtedy zabezpieczać nią połacie dachowe w którymkolwiek dopuszczalnym typie – chociażby te wysoce złożone. Jakie ma wady? Raczej żadnych, o ile jakiś pseudoznawca jej nie wykorzysta do wycieplenia umocnień, do czego całkowicie się nie nadaje. Powinniśmy mieć na uwadze, że niestety nie jest wytrzymała na wpływ ognia.

Pianka zamkniętokomórkowa dostarcza najlepszą izolację oraz jest wyjątkowo odporna na czynniki pogodowe. Przeznacza się ją przeważnie do uszczelniania piedestałów, podłóg z ocieplaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Posiada minimum 90% zamkniętych otworów ma poważną spójność, niewielką przepuszczalność oraz niezwykle dużą niepodatność na zgniatanie. Doskonale sprawdzi się do oddzielania struktur metalicznych, rurociągów albo gmachów inwentarskich.

Którą piankę do ocieplenia dachu wybrać?

Wszystko zależy od tego, który składnik domu będziemy ocieplać. Pianka z otwartymi komórkami potrzebuje odrobinę mniej budulca, a w dalszej kolejności – jest bardziej wydajna. Wskaźnik uszczelnienia jest troszkę niższy, ale pomimo to daje ciepłotę w mieszkaniu i jest skuteczną barierą dla dźwięku. Jeżeli chcemy ocieplić poddasze, to powinniśmy właśnie ją wybrać. Warto też wspomnieć, iż wypada w takiej sytuacji zadbać o wymuszony obieg powietrza, ażeby nie skraplała się para wodna oraz nie wytworzyła się pleśń. Innymi słowy trzeba kierować się formułą kompromisu pomiędzy zapłatą, powierzchnią, gdzie pianka zostanie zastosowana oraz oporem termicznym. Na poddaszu pianka poliuretanowa musi mieć co najmniej 10 cm (z zasklepionymi komórkami) bądź 20 cm (z oczkami), żeby pełniła swoje zadanie.

Mocne strony pianki otwartokomórkowej: niewiarygodnie skuteczna izolacja w ciągu zimy, wspaniałe chłodzenie w upalnych miesiącach, wygłuszanie dźwięków, „oddychanie” przeciwdziałające zbieraniu się oparów czy wilgoci, dobra cena, wydajność, efektywność oraz bezpieczeństwo, certyfikaty oraz atesty.

Pozytywne strony pianki zamkniętokomórkowej: bardzo wysoka odporność na nieprzyjazne warunki pogodowe, brak mostków termicznych (idealna nieprzepuszczalność), materiał odporny na oddziaływanie ognia, w ogóle nie obciążający struktury, nieduży współczynnik przewodzenia ciepła, skuteczna termoizolacja, wysoka hydroizolacja.

Pianka izolacyjna – sprawdzi się w obszarze, w jakim odmienne techniki nie odniosą skutku

Pokrycia dachowe, które mają złożone profile, nadzwyczaj trudno jest izolować klasycznymi drogami. Prezentują się one z pewnością uroczo, jednakże dla ekipy budowlanej stanowią duże wyzwanie. Jeśli planujemy uszczelnienie poddasza, trzeba zamiast wełny mineralnej, zdecydować się naturalnie na piankę PUR (bezwzględnie z otwartymi komórkami). To nadzwyczaj skuteczna strategia uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami oraz ocieplania miejsc o asymetrycznych układach, więc z klinami w miejscach połączeń krokwi. Dach trzeba nieodwołalnie zawczasu naprawić, by zabezpieczanie pianką posiadało jakiś sens. Piankę mamy szansę aplikować wprost na elementy metaliczne bądź dachówkę. Blacha nie może posiadać korozji, natomiast wszelkie dachówki muszą być pełne. Przeprowadzenie izolacji pianką PUR jest o wiele krótsze niż w przypadku kolejnych artykułów, np. wełny mineralnej. Nie musimy obawiać się również szybkiej mineralizacji, pylenia, emitowania oparów i bardzo wolnego schnięcia. Mamy pewność, że izolacja będzie niezawodna przez masę lat, zaś my zaoszczędzimy na ocieplaniu budynku.

Na co powinniśmy spojrzeć? Dowolna firma, jaka robi uszczelnianie pianką poliuretanową jest zobowiązana w obszarze przygotowywania usługi posiadać wszelakie nieodzowne dokumenty, np. odpowiednie oznaczenie wyrobu albo kartę techniczną wyrobu. Pracownicy muszą mieć założoną odzież ochronną osłaniającą nade wszystko drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Na dodatek muszą posiadać badania u lekarza medycyny pracy (plus badania zezwalające na funkcjonowanie na wysokości – jeśli jest to pożądane) oraz poświadczenie po zrobionym kursie BHP.

Komentarze są wyłączone.