Pianka PUR – ocieplanie nie tylko dla domu

banery led - telebimy - ekrany led
Banery LED na każdą imprezę
15 listopada, 2017
Malowanie bawialni
Malowanie bawialni i sal zabaw
30 listopada, 2017

Wielu z nas chciałoby zamieszkać w domu, daje on większe poczucie prywatności. Jest to także jedno z największych życiowych przedsięwzięć. Kluczowym elementem realizacji planu jest odpowiednia działka. Trudne wybory nierozerwalnie łączą się z budową domu. Projekt domu spędza sen z powiek przez długie miesiące. Przeanalizować trzeba nie tylko optymalną powierzchnię, ale też rozkład pomieszczeń. Całość powinna idealnie współgrać, tak aby każdy mieszkaniec miał odrobinę prywatności. Pomyśleć należy też o zachowaniu ciągów komunikacyjnych w projekcie, dzięki temu łatwiej będzie przemieszczać się w domu. Sporym wyzwaniem jest też dobór odpowiedniej metody grzewczej. Nie każda działka jest podłączona do sieci gazowej. W takim wypadku przeanalizować należy zainstalowanie ogrzewania węglowego lub olejowego. Wybór ten wpływa przez wiele lat na koszty ogrzewania, ale też na komfort na konieczność konserwacji pieca i komina.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy dom nie zostanie odpowiednio zaizolowany. Nasz dom będzie tracił ciepło. Największe straty są wynikiem niewystarczająco ocieplonego poddasza. Dlatego kwestii zabezpieczenia termicznego nie wolno omijać. Metoda izolacji cieplnej domu ma znaczenie. Wykorzystywane są różne materiały: najbardziej rozprzestrzeniony styropian czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, zwana dla ułatwienia pianką PUR.

Wybór jest ogromny

Najczęściej spotykanym materiałem wykorzystywanym do zabezpieczania przed utratą ciepła z budynków jest styropian. Posiada on dużo plusów:jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jednak nie nie jest polecany do izolacji tych części domu, które są łatwopalne – dotyczy to przede wszystkim części z drewna. Alternatywą jest wełna mineralna. Jest ona droższym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród fachowców zajmujących się izolacją. Wełna jest niepalna, idealnie zabezpiecza przed hałasem. Ocieplanie wełną wymaga jednak masywniejszej konstrukcji dachu, bo ten materiał sporo waży. Wełnę powinno się chronić przed wodą przez zastosowanie folii zabezpieczających. Opcji termoizolacji domu jest więcej. Pianka poliuretanowa jest coraz popularniejsza. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pianka PUR

Poliuretan dostępny jest w licznych wersjach. Tworzy się z niego płyty, otuliny ale także piankę. Piankę tworzą dwa składniki:utwardzacz, jakim jest izocyjanian i poliol. Związki te doprowadza się do odpowiedniej temperatury i następnie pod wpływem ciśnienia tworzy się pianka, którą stosuje się do izolacji. Natryskiwana pianka powiększa objętość i natychmiastowo twardnieje. W ten sposób powstaje jednolita warstwa, która szczelnie wypełnia każdą szczelinę. Pianka idealnie trzyma się prawie każdego podłoża. Nałożona pianka nie wymaga dodatkowych umocnień. Natryskiwanie trwa bardzo krótko, już w kilka godzin można ocieplić nawet całą więźbę dachową.

Rodzaje pianki

Najczęściej piankę dzieli się na otwarto i zamknięto komórkową. Ta druga przeznaczona jest do zabezpieczenia budynków z zewnątrz. Obok termoizolacji pianka PUR stanowi też idealnym materiałem chroniącym przed wilgocią, dlatego stosowana jest do izolacji fundamentów. Ocieplanie nią domu od wewnątrz także jest możliwe. Pianka PUR tego typu niewiele waży. Jego porowata struktura sprawia, że ocieplana powierzchnia oddycha. Wykorzystuje się ją do ocieplania pomieszczeń.

Zalety ocieplania natryskowego

Pianka PUR jest niezwykle uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część domu. Używana jest jako materiał izolacyjny w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, budynkach wykorzystywanych przemysłowo. Termoizolacja z poliuretanu jest przyjazne dla alergików. Powstała warstwa ocieplająca nie kruszy, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Pianka PUR nie ma w składzie toksycznych substancji, nie szkodzi przyrodzie. Warstwa pianki tworzy doskonałe zabezpieczenie przed utratą ciepła, przez co jest doceniana przez architektów zajmujących się pasywnym budownictwem. Kolejną pozytywną cechą jest odporność na wilgoć. Warstwa poliuretanu nie nasiąka i nie odkształca się. Zastosowanie dodatkowych umocnień jest niepotrzebne, ponieważ świetnie przylega do drewnianych czy betonowych powierzchni. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Zastosowanie ocieplenia metodą natryskową zmniejsza ten problem. Poliuretan tworzy niewymagającą spoin całość dlatego nie ma konieczności łączenia materiałów izolujących. Stwarza to możliwość izolacji nawet skomplikowanego dachu i to w błyskawicznym tempie. Dla porównania, izolacja z waty wymaga wielu godzin pracy kilku fachowców.

Odpowiednia izolacja domu to inwestycja, którą trzeba przemyśleć i właściwie zrealizować. Przeanalizować należy pozytywne i negatywna strony każdej z metod. Tradycyjne produkty stosowane do izolacji od kilku lat mają groźnego rywala jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka PUR ma doskonałą opinia u fachowców, doceniają oni jej uniwersalność. Dużym plusem jest też niewielki czas wykonania ocieplenia. Pianka PUR sprawdza się nie tylko w domach jedno lub wielorodzinnych, ale też jako izolacja kurników i hal.

Komentarze są wyłączone.