Układanie kostki brukowej Toruń

Czym są okna pasywne?
15 września, 2020
Program enova365
15 września, 2020

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Fundamentem trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna oraz nie zepsuła się za szybko. Żeby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko właściwego przystosowania w postaci podbudowy, aby nie dopuścić do obniżania się, ale także najlepszych materiałów do wykonania podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, z uwagi na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z bardziej znanych oraz jednocześnie niedrogich materiałów, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, który stanie się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dostosowanie formy znacznie usprawnia rozłożenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei ogólna dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, gdyby konieczne było dokupienie kostek. Koszt kostki brukowej także można dostosować do swojego portfela biorąc pod uwagę obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki pogodowe, zmienne temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a także jest prosta w myciu.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także wady. Kluczową niekorzyść wynika z pogody. Z uwagi na opady oraz nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, co sprawia, że traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może odbierać dużo czasu. Dodatkowo, by podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi zostać położony w prawidłowy sposób, co z reguły wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez wiele lat. Dodatkowo dzięki zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są traktowane jako wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową korzyść, czyli brak zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej pamiętać, że kluczową rolę odgrywa tutaj ułożenie, aby podjazd stał się trwały oraz aby pełnił swoje funkcje przez długi czas. Powinno się unikać zostawiania dużych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a przerwy zasypać mieszanką cementu i piasku. Niepoprawnie rozmieszczony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Dodatkowo zwyczajna nierówność kamienia oznacza, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu stempli oraz form. Taką metodą da się uzyskać ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, które łatwo można dopasować do designu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Kluczową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz odporność na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, potrzebna będzie konserwacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością oraz wyglądem. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których liczy się łatwość czyszczenia. Z kolei jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej zadowalającym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie spełni swojej roli w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.