Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę?

Pozycjonowanie lokalne - dotrzyj do Klientów z Twojej okolicy
Pozycjonowanie lokalne – podstawy
Lipiec 16, 2017
banery led - telebimy - ekrany led
Banery LED na każdą imprezę
Listopad 15, 2017
Zakup domu, co trzeba wiedzieć?

Zakup domu, co trzeba wiedzieć?

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją najskrytszych marzeń. Po wielu miesiącach mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Miesiącami wertujemy strony biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale odszukać tę, która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający około sześćdziesięciu m² będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przemyśleć należy też sprawę garaży. Obecnie jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do szkół.

Nowy czy stary dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje dobre strony. Bardzo często stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Wiekowe, domy posiadają własny charakter i klimatyczne wnętrze. Bardzo często okazuje się, że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest istotne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Miejsce wpływa na koszt. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać cenę nieruchomości na Stawkach czy w Grębocinie i podobną działkę w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście mające wpływ sumy i w takim przypadku warto przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza sprawa do zbadania. Priorytetowo należy przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeczytanie akt przed kupnem, to mniej problemów prawnych po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Równie ważną rzeczą o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się pleśni wymaga profesjonalnych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości kluczowa jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to trzeba sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszystkim papierom związanym z budynkiem. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Chcesz wiedzieć więcej o nieruchomościach? Zajrzyj koniecznie —> http://mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.