Czy warto zostać księgową?

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki bez zaświadczeń
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Pranik rozwodowy
2 września, 2020

Księgowość wielu osobom łączy się z męczącym wypełnianiem dużych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad dziwnym liczydłem oraz niezrozumiałymi przeliczeniami oraz niezbyt dużym wynagrodzeniem Oczywiście niniejszy obraz pasuje właściwie do ujęcia z filmu, niżeli do sytuacji faktycznej. W rzeczywistości księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, ręcznie w zasadzie nie przygotowuje dodatkowych dokumentów oraz stąd nie zarabia malutko (zwłaszcza jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Prowadzenie rachunków jest najważniejszym obszarem w każdej instytucji, nawet wówczas, kiedy jest realizowana zdalnie oraz tym samym żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w oddzielnym pomieszczeniu. Do jej nadrzędnych zadań można zaliczyć: sporządzanie wszelkich rozliczeń firmy, odbieranie faktur, przechowywanie faktur, weryfikowanie statystyk, wpisywanie informacji do systemu rachunkowego, zliczanie opłat przede wszystkim dla rozmaitych instytucji, przykładowo ZUS.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę razem z pozyskiwaniem kompetencji wnioskować o wyższe stanowisko w firmie. Na sto procent najatrakcyjniejszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która sprawdza przepływ zasobów finansowych w firmie. Dodatkowo zajmuje się kwestiami oficjalnymi, kieruje pomocnikami oraz ma pod opieką rozrost swojego oddziału.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę także utworzyć własną działalność gospodarczą, zatem utrzymywać własne biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Klientów. W tym przypadku jednak nieodzowna jest akceptacja Ministra Finansów – trzeba poświadczyć wyspecjalizowanie w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (od razu po zakończeniu konkretnych studiów). By pozyskać pracę jako księgowa, wcale nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Prowadzenie księgowości nie jest takie bezproblemowe. Powinniśmy obowiązkowo opanować wszystkie kodeksy, jednocześnie z tymi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi koniecznie posiadać zatem rozległą wiedzę, bo to na jej barkach leży odpowiedzialność za środki pieniężne firmy. W owym przypadku konieczne jest skończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse albo rachunkowość (kierunki na poszczególnych uczelniach potrafią się trochę od siebie odróżniać). Absolutnie nie chodzi tu o posiadanie tytułu magistra, tylko o konieczną wiedzę. A tej w zasadzie nie da się dostać na innych profilach. Potem księgowa musi nabyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy planuje, m. in. założyć własne biuro rachunkowe. O certyfikat mogą wnioskować osoby posiadające długie praktyki w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności zaczerpniętych z codziennej praktyki, musi posiadać ponadto umiejętności „wrodzone”, m. in. skrupulatność oraz rzetelność w realizowaniu wszystkich obowiązków. Malutki błąd w obliczeniach czasami może mieć dramatyczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z usług specjalistycznego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże firmy (w jakich stykamy się ze sporym ruchem kapitału), ale również mniejsze oraz Klienci indywidualni. Księgowa potrafi zaproponować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z zakresu opracowywania księgi wpływów oraz odpływów (KPIR), prowadzenia pełnej oraz częściowej księgowości, kadr i płac, przygotowywania rozliczeń z US, jak również opracowywania zestawień, m. in. dla GUS. Warto mieć na uwadze, że obowiązkiem osoby zarabiającej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy oraz rozwijanie umiejętności. Generalnie, skończenie dobrej szkoły jest dopiero podstawą do wykonywania owego zajęcia, natomiast doświadczenie tym, czym możemy przekonać do siebie wielu Kontrahentów.

Ostatnio wyjątkowo rozpowszechniona stała się „księgowość online” czy usługi „mobilnego biura rachunkowego”. W takiej sytuacji Odbiorcy wcale nie muszą opuszczać mieszkania albo placówki, żeby ich potrzeby zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się w ustalonym miejscu oraz bierze wszelakie papiery na potrzeby obliczeń. Czasem może także pobyć w firmie, której pomaga oraz tam w oka mgnieniu zająć się daną sprawą.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Samodzielna firma jest idealnym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, które od paru lat spełniają się w branży oraz w zasadzie nie planują już mieć innej pracy u kogoś. Uruchomienie biura rachunkowego wiąże się jednak z paroma wymogami, m.in. wysokimi nakładami finansowymi. Koszt założenia odrębnego biura rachunkowego jest uzależniony przeważnie od lokalizacji, w której miałoby ono funkcjonować. W centrum metropolii wydzierżawienie lokalu będzie dużo droższe niżeli na pograniczach. Trzeba wiedzieć, że sporą liczbę dokumentów można spokojnie załatwić online. Stąd mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest faktycznie znakomitym wyjściem, zwłaszcza, jeżeli właśnie zapoczątkowujemy przygodę z własną firmą. Do uruchomienia firmy księgowej potrzebne są: zarejestrowanie niezależnej placówki, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego oraz standardowe ubezpieczenie OC na kwotę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie można sugerować Interesantom przypadkowym cen, m. in. takich, jakie przyuważymy w cennikach pozostałych firm. Taryfikator jest zdeterminowany paroma rzeczami: pozycją przedsiębiorstwa, położeniem biura oraz poziomem obsługi. Prowadzenie pełnej rachunkowości może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Przeważnie przygotowuje się podział na ilość papierów.

Jeżeli zamierzasz wiedzieć dużo więcej, wejdź w link tutaj

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Komentarze są wyłączone.