Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi
Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty
Kwiecień 18, 2017
pozycjonowanie stron toruń pozycjonowanie pozycjonowanie firmowych stron
Wyprzedzanie konkurencji dzięki profesjonalnemu pozycjonowaniu stron
Kwiecień 22, 2017
biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom łączy się z wytężonym wypisywaniem opasłych ksiąg, z osobą w binoklach nachyloną nad kalkulatorem oraz tajemniczymi przeliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie ten obraz pasuje raczej do ujęcia z filmu, aniżeli do sytuacji życiowej. W rzeczywistości księgowa ma dostęp do fachowych programów informatycznych, ręcznie w ogóle nie sporządza jakichkolwiek druków i stąd nie zarabia mało (najczęściej jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

„Buchalteria” jest najważniejszym oddziałem w każdej firmie, choćby wówczas, gdy jest przygotowywana zdalnie oraz tym samym jakakolwiek księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wyznaczonym pomieszczeniu. Do jej zasadniczych powinności kwalifikuje się: wykonywanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, weryfikowanie danych, notowanie informacji do systemu rachunkowego, przeliczanie zobowiązań przede wszystkim dla rozmaitych instytucji, m in. urzędu skarbowego.

Osoba znająca się na księgowości ma szansę jednocześnie z nabywaniem kompetencji wnioskować o lepszą posadę w firmie. Na sto procent najlepszą funkcją jest praca głównej księgowej, która obserwuje obieg zasobów pieniężnych w firmie. Dodatkowo zajmuje się rzeczami urzędowymi, steruje pomocnikami oraz ma pod opieką rozwój własnego oddziału.

Każda księgowa ma możliwość również otworzyć własną działalność gospodarczą, czyli utrzymywać własne biuro rachunkowe i we własnym zakresie obsługiwać Odbiorców. Tutaj jednak nieodzowna jest zgoda Ministra Finansów – należy udowodnić wyspecjalizowanie w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (od razu po zakończeniu odpowiednich studiów). Żeby dostać zatrudnienie jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba „wyrabiać” jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Wykonywanie księgowości wcale nie jest takie oczywiste. Należy obowiązkowo rozumieć wszystkie regulaminy, łącznie z takimi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi koniecznie posiadać w takiej sytuacji wszechstronną wiedzę, bo to na jej barkach leży odpowiedzialność za pieniądze przedsiębiorstwa. W przedstawionym przypadku pożądane jest ukończenie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse bądź rachunkowość (specjalizacje na wybranych uniwersytetach potrafią się troszkę od siebie odróżniać). W ogóle nie chodzi tutaj o zaprezentowanie tytułu magistra, ale o optymalną wiedzę. A tej wcale nie da się zdobyć na konkurencyjnych kierunkach. W dalszej kolejności księgowa jest zobowiązana nabyć certyfikat księgowego, jeśli chce, przykładowo zarządzać swoją firmą. O certyfikat mogą starać się osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności uzyskanych dzięki praktyce, musi posiadać również kompetencje „wrodzone”, m. in. drobiazgowość oraz obowiązkowość w realizowaniu wszystkich powinności. Malutki błąd w księgach niekiedy może mieć tragiczne skutki dla wszystkich osób w firmie.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore firmy (w których stykamy się ze sporym przepływem pieniędzy), lecz także mniejsze oraz osoby fizyczne. Księgowa powinna zaproponować każdemu Interesantowi doradztwo z zakresu wykonywania księgi przychodów i rozchodów (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej rachunkowości, kadr i płac, sporządzania pitów, a także projektowania sprawozdań, m. in. dla urzędu skarbowego. Dobrze jest mieć na uwadze, iż zobowiązaniem osoby działającej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy oraz doskonalenie umiejętności. Mówiąc inaczej, posiadanie dyplomu uczelni wyższej jest tylko koniecznym warunkiem do wykonywania owego zajęcia, a długie praktyki tym, czym mamy możliwość pozyskać sporą liczbę Kontrahentów.

Ostatnimi czasy bardzo modna stała się „księgowość online” lub usługi „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. W takim przypadku Kontrahenci w sumie nie muszą wychodzić z domu lub placówki, aby ich kwestie zostały pozytywnie załatwione. Księgowa na własną rękę pojawia się w ustalonym miejscu i bierze wszelkie rachunki do rozliczeń. Czasem może również pozostać w firmie, dla której świadczy swoje usługi i tam błyskawicznie uporządkować dokumenty.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Niezależna firma jest doskonałym rozwiązaniem dla księgowych, jakie od wielu lat realizują się w takiej specjalności oraz w zasadzie nie chcą już podejmować zatrudnienia u kogoś. Założenie przedsiębiorstwa księgowego wiąże się jednak z kilkoma postulatami, przykładowo znacznymi wkładami finansowymi. Koszt założenia niezależnego przedsiębiorstwa rachunkowego jest uzależniony zwłaszcza od lokalizacji, w której miałoby się ono znajdować. W centrum miasta wynajęcie lokalu będzie dużo kosztowniejsze aniżeli na pograniczach. Warto wiedzieć, iż większość dokumentów można bez problemu załatwić drogą internetową. Stąd mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest naprawdę dobrym rozwiązaniem, szczególnie, kiedy zaledwie zapoczątkowujemy przygodę z własną firmą. Do uruchomienia przedsiębiorstwa rachunkowego wskazane są: zarejestrowanie własnej firmy, ukończenie studiów, certyfikat księgowego oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie wolno sugerować Odbiorcom przypadkowym opłat, przykładowo takich, które znajdzie się w cennikach różnych firm. Taryfikator jest zdeterminowany paroma rzeczami: rangą przedsiębiorstwa, lokalizacją przedsiębiorstwa oraz profilem obsługi. Sporządzanie pełnej księgowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Zazwyczaj dokonuje się podziału na ilość rachunków.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się więcej, kliknij w odnośnik tutaj – Księgowość

Komentarze są wyłączone.