Chirurgia stomatologiczna – zabiegi w klinice stomatologii estetycznej

Pozycjonowanie lokalne Toruń - marketing intenretowy w mapach
Pozycjonowanie lokalne sklepów
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Montaż klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna Toruń - stomatologia estetyczna

Chirurgia stomatologiczna Toruń - stomatologia estetyczna

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają złożone przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to również kuracji długotrwałych stanów zapalnych i ekstrakcji zębów , redukcji wad zgryzu, czy umieszczania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, jednak to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą jedynie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

NA CZYM POLEGA PRACA CHIRURGA SZCZĘKOWEGO?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Odkształcenie twarzy może być skutkiem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Zmiana twarzoczaszki może też nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może również podnieść estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, lecz nie wyrzynają się nad błonę śluzową lub rosną w środku kości. Powoduje to poważny stan zapalny, mogą też wypierać sąsiednie zęby w nieodpowiednie, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, kiedy guz lub torbiel występuje niedostępnym miejscu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg też leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Złamania są możliwe w rezultacie wypadku, silnego uderzenia albo urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W groźniejszych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zazwyczaj umiejscawiane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, z uwagi na możliwość wyginania ich do właściwego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też efekty choroby w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku obecności ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Likwiduje się głównie przyczyny dolegliwości. Usuwany jest tylko zmieniony część korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem w trakcie zabiegu. Po zlikwidowaniu zakażonej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów

Najczęściej dotyczy kłów. Kiedy ząb, w trakcie rozwoju miał niedużo miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w uzębieniu powstają z rozmaitych powodów. Najczęściej jest to pomijanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość wypełnienia ubytków zębowych, poprzez wszczepienie implantów zębów. Takie rozwiązanie wiele zalet, na przykład gwarantuje pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do pozostałych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, aby naprawić estetykę szczęki. Wykonywane są również przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu usunięcie zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można o nie poprosić każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz również lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w miejscach, mających zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.

edclinic.pl/uslugi/chirurgia-stomatologiczna

Komentarze są wyłączone.