Dentysta dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie ortodontyczne – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u dentysty pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma też nieprzyjemne wspomnienia na myśl o obowiązkowych wizytach u dentysty szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube palce do ust, aż pękały nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu dziecku podobnych doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest bardzo ważne, należy starannie wybrać dentystę, który nie zniechęci, a zabawi malucha. Jakie warunki musi spełniać dobry stomatolog dla dziecka?

  1. Pozwól swojemu dziecku oswoić się z sytuacją

Lekarze podają, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Dentysta, który nierzadko przeraża dorosłych, tym bardziej jest  dużego stresu dla małego dziecka. Jeśli zatem planujesz zapisać swoje dziecko do stomatologa, zdecyduj się na tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi dedykowane dzieciom. Wiele gabinetów dziecięcych oferuje wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się malucha z gabinetem dentystycznym. Najważniejsza jest dobra zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg dentystyczny na maskotkach. Istotny jest także udział rodziców w takiej wizycie- muszą oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami przebadać zęby, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma powodów do strachu. Maluch wyczuwa emocje rodziców, dlatego niezwykle ważna jest też miła rozmowa z lekarzem i komunikowanie maluchowi bazowych zasad dbania o higienę jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet dentystyczny?

Kolorowe fotele o kształcie zwierząt, misie i lalki, puzzle  w poczekalni, telewizor z bajkami rozpraszające uwagę malucha, pastelowe kolory, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to tylko mało ważne szczegóły, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Bajkowo zaaranżowany gabinet stomatologiczny sprawia, że malec czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dlań dziwne. Dzięki temu nie wpada w nerwy i łatwiej rozproszyć jego uwagę i przeprowadzić potrzebne zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne znieczulenia dla dzieci

Są wśród nas osoby, które twierdzą, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Chore mleczaki sukcesywnie niszczone są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków prowadzi natomiast do wad zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by systematycznie kontrolować stan zębów malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie istniały. Dlatego niemal każdy z nas, wzdrygając się, wspomina pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Na szczęście dzisiejsza medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla maluchów ale także nowoczesnymi sposobami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest odprężone a nawet nieco oszołomione. Tutaj należy podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla dziecka i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko zastosowanie budzącej strach strzykawki, ale też niemiłe uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą innowacyjną metodą jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? To całkowicie bezpieczna, chociaż innowacyjna metoda znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje dźwięki o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza małego pacjenta w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, tak jak sedacja, bardzo bezpieczny i często polecany przez stomatologów głównie dlatego, że nie ma potrzeby użycia igieł, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W większości gabinetów dentystycznych wśród usług dedykowanych dzieciom możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy z całą pewnością stwierdzić, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Podczas wyboru gabinetu dla swojego dziecka powinniśmy zwrócić też uwagę na samego stomatologa. Powinien on być nie tylko starannie wyszkolony i doświadczony. Przede wszystkim musi lubić najmłodszych, potrafić z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało dentyście i się go nie bało, dlatego istotne jest, czy znaleziony przez ciebie lekarz ma odpowiednie podejście do dzieci.

Podczas wizyty specjalista powinien też wyjaśnić maluszkowi w jaki sposób będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w ustach dziecka. Bardzo pozytywnie świadczy o dentyście, jeśli dodatkowo wytłumaczy i zaprezentuje naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje ząbki- w jaki sposób i ile razy dziennie je szorować i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u dentysty można też nagrodzić kolorową pastą do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to całkowicie normalna rzecz, której nie należy się bać.

www.dentysta-grudziadz.pl

Komentarze są wyłączone.