Radiologia w gabinecie stomatologicznym

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacja do domu i biura – Montaż i serwis
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

RTG zębów w gabinecie stomatologicznym

RTG w gabinecie stomatologicznym służy celnej diagnozie . Dentyści zlecają badania radiologiczne, by mogli zdobyć szczegółowe dane na temat położenia i stanu zębów w szczęce. Z reguły dzięki temu następuje przybliżenie dolegliwości, niedostępnych dla oka, podczas rutynowego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to po prostu rentgen zębów. Z reguły te prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym przedstawia obraz 2 lub 3 zębów. Zaletą zdjęcia punktowego jest to, że dokładnie pokazuje poszczególne zęby, dzięki czemu upraszcza dentyście diagnozę. Natomiast rentgen zębów zewnątrzustne ukazuje cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne ukazuje ułożenie zębów względem siebie oraz względem szczęki i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, jakie daje obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań rentgenowskich w dentystyce

Zdjęcia rentgenowskie zębów u stomatologa przeprowadza się dla odmiennych działów dentystyce. Zazwyczaj, fachowego skorzystania z rentgena, stomatolog potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji i w endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

RTG zębów zdaje egzamin diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym martwica, zwapnienia, torbiele – albo zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie uznaje się również jako stały element przed leczeniem oraz zabiegami, które oczekują uprzedniego określenia umiejscowienia zębów. Za pomocą tego ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk ocenia, jak dużą dziurę powstałą po utraceniu zębów lub zęba, należy wypełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi lub doznał urazów mechanicznych szczęki lub zębów, stomatolog również kieruje go na wykonanie badań radiologicznych. RTG zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże miejsce narzędzia, jeżeli ugrzęzło wewnątrz kanału zęba, a do tego jest niezbędnym krokiem w diagnostyce zmian nowotworowych.

Zazwyczaj stomatolog zleca powtórzenie badań radiologicznych po zakończeniu leczenia, aby sprawdzić jego skuteczność.

Jak wygląda wykonanie RTG zębów u stomatologa?

Współcześnie często w gabinetach stomatologicznych realizuje się zdjęcia radiologiczne na miejscu od ręki podczas wizyty. To spore ułatwienie dla pacjentów, ponieważ nie mają potrzeby zapisania się na następną wizytę, czy specjalnie szukać pracowni RTG. Wbrew obawom zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie boli i nie oczekuje od pacjenta wyjątkowych przygotowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by po prostu zjeść coś, wypić i przyjąć swoje lekarstwa.

Obowiązującym przygotowaniem przed prześwietleniem rentgenowskim zębów jest zdjęcie wszelkich przedmiotów z metalu z okolicy twarzy i szyi. Co oznacza, że na RTG u dentysty należy przyjść bez biżuterii i spinek, a tuż przed badaniem należy ściągnąć okulary, protezy i słuchowy aparat.

Samo zrobienie zdjęcia RTG zębów u stomatologa trwa zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że przy rozwoju technologicznej, zazwyczaj jest to już RTG cyfrowe. Warto dodać, że stomatolog, wykonujący RTG rozmawia z pacjentem i informuje go o wszystkich etapach przeprowadzanego badania.

Zdjęcia rentgenowskie budzą strach, pod względem promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, szkodzi organizmowi, natomiast nie ma powodów do obaw, ponieważ podczas robienia prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm przyswaja znikomą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ma na sobie specjalny fartuch ochronny. Nie powinno się jednak wykonywać RTG za często, co najwyżej co pół roku, z tego względu należy pamiętać, kiedy miało się je ostatnio. Zdjęć RTG muszą unikać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają być przeprowadzone dla dentysty czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest niezbędne lepiej, by ciężarna odpuściła badania.

Plusy radiologii cyfrowej w stomatologii.

Z uwagi na to, że RTG zębów da się przeprowadzić w gabinecie dentystycznym w formie cyfrowej, dobrze wymienić zalety tego rozwiązania. Do tej pory rolę nośnika rentgena pełniła klisza, która zwykle zajmowała dużo miejsca i mogła bez trudu ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, ponieważ pliki można bezpiecznie zapisać w pamięci komputera. To ważna zaleta, dlatego że pozwala ona na przekazywanie obrazu prześwietlenia radiologicznego w dowolne miejsce, bez konieczności wożenia całkowitej dokumentacji leczenia radiologicznego. Stomatolog może je zobaczyć i dowolnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest o wiele trwalsze, bo trudno je uszkodzić.

Warto zauważyć, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z gromadzenia odpadów, które powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Stomatolog Toruń

Komentarze są wyłączone.