Ogrody projektowanie i zakładanie – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – jak kupić dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Certyfikat angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i porządnego przygotowania. Nim ogród będzie pięknym miejscem, w którym przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, warto zadbać o fundamenty i zacząć projektowanie ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym powstanie ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pomoże sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co istotne, dobrze jest rozeznać się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań nad ogrodem, należ też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w planowanym ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta oraz czy powinien być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga również zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Warto zastanowić się, w jaki sposób złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest zaprojektowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w spójną całość. Warto pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale też, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do stworzenia ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się portale internetowe, dobre książki albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do domyślnego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy ogrodowe

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, aby kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je we właściwych odstępach, ponieważ każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają fachową wiedzę w zakresie świata roślin. To zadaniem projektanta jest właściwie dopasować je do idei klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się też na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy zakładania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, by raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.