Projektowanie ogrodów od A do Z

Oddaj jeden procent podatku na fundacje
Styczeń 6, 2017
Usługi ogrodnicze Toruń - Projektowanie ogrodów Toruń - Ogrody Toruń - Firma ogrodnicza Toruń - Zakładanie ogrodów Toruń
Profesjonalne usługi ogrodnicze
Styczeń 11, 2017
Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów to trudna sztuka, zatem warto powierzyć to profesjonaliście, który posiada już wprawę, rozległą wiedzę w zakresie projektowania ogrodów i poczucie dobrego smaku. Jeśli zależy Ci, aby Twój ogródek stał się przede wszystkim estetyczny, a również solidny oraz praktyczny, musisz pamiętać o tym, że projektowanie ogrodów nie polega tylko na finezyjnym rozplanowaniu miejsca dla drzewek oraz kwiatów. To także inne sprawy, które zwięźle przedstawimy w bieżącym artykule. Także bardzo nakłaniamy do zapoznania się z naszym poradnikiem w zakresie projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów a potrzeby domatorów

Nim projektant zacznie tworzyć projekt zieleni, wcześniej przestudiuje z Tobą, jaką funkcję powinien realizować Twój ogród. Czy na przykład będzie to strefa rozrywkowa, na przykład z grillem i tarasem albo może przestrzeń funkcjonalna, gdzie można hodować owoce i warzywa… Niewątpliwie opcji jest dużo więcej i w zależności od tego, na co liczysz, taki model będzie przygotowany.

Projektowanie ogrodów – możliwości zagospodarowania terenu

Spraw, które należy brać w trakcie przygotowania projektu ogrodu, jest naprawdę mnóstwo. Przykładem jest wielkość działki, którą posiadasz. Dobry model ogrodu może optycznie zmienić powierzchnię bądź ukazać wykorzystanie terenu w taki sposób, by był on dla mieszkańców jak najbardziej wygodny.

Co trzeba uwzględnić w takim planie? Model ogrodu oprócz roślinności uwzględnia wiele opcji, w tym również dekoracje, takie jak ścieżki z kamyczków, fontanny, pergole, czy popiersia. Pomijając oczywiście pewne utrudnienia (powierzchnię lub miejsce) projektowanie ogrodów daje sposobność, aby stworzyć taki ogród, który będzie nie tylko powodem do uśmiechu ale będzie również miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów może odzwierciedlać pewne style w sztuce ogrodniczej. Tym samym przed Twoim domem może znajdować się:

  • ogród regularny (ogród geometryczny) – cechujący się wysokim porządkiem, niezwykle często znajdują się w nim rzeźby, przycięte drzewa i rabaty. Przykładem takiego ogrodu jest ogród francuski,
  • ogród swobodny – cechuje go wygląd imitujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny sprawiają wrażenie, że nie są one rozmieszczone przez człowieka. Taki ogród zazwyczaj wzbogaca się skałami, skalniakami itd. tak jak w angielskich ogrodach,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, który łączy w sobie wyżej wymienione cechy.

W inny sposób będą też projektowane ogrody, które mają powstać w określonym otoczeniu. Bierzemy tu pod uwagę najważniejsze trzy rodzaje otoczenia (stąd wzięły się nazwy tychże ogrodów): ogród miejski, ogród w przestrzeni podmiejskiej i ogród w przestrzeni wiejskiej. Różnią się one m.in. wielkością, zazwyczaj jest tak, że ogród miejski będzie stosunkowo mniejszy niż ten występujący na terenach wiejskich. Zatem odmiennie trzeba podejść do mniejszego ogrodu, a inaczej do większego, gdyż nie każdy styl będzie tu stosowny. Naturalnie projektant doradzi Tobie, jaki wygląd ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do miejsca i formy powierzchni bądź zasugeruje Ci całkowicie odmienne, oryginalne rozwiązanie.

Projektowanie ogrodów – na co zwrócić uwagę?

Należy zawsze mieć na uwadze, że nasza koncepcja często nie może być w co do joty przygotowana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby brać pod uwagę czynniki środowiskowe, które posiadają fundamentalny wpływ na to, które rośliny będą się w ogrodzie dobrze czuły. Rośliny występujące w naturze wyłącznie w danych regionach (na przykład rośliny egzotyczne, rośliny wysokogórskie itd.) mogą się nie przyjąć w naszym środowisku nie tylko ze względu na temperaturę, a także na bakterie.

Przy projektowaniu ogrodu należy ponadto omówić sprawę tego, jak wiele czasu możesz poświęcić na ogród, więc ile czasu możesz wyznaczać na pielęgnowanie ogrodu. Gdy nie masz cierpliwości do tego czy zwyczajnie nie masz sił, specjalista zaadaptuje zieleń w ten sposób, by odpowiadały one Twoim wymaganiom, czyli były to przykładowo rośliny niewymagające (zwykle są to drzewka iglaste, takie jak sosny, cyprysy.

Zanim projektowanie ogrodów ruszy, trzeba zbadać teren

Nim wygląd ogrodu będzie Ci przedstawiony, ogrodnicy muszą wpierw sprawdzić, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Profesjonalny architekt krajobrazu przeprowadzi:

    • badania powierzchni pod kątem cech gleby,
    • badania nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • badania ułożenia terenu (kąt nachylenia itd.).

Po rozpoznaniu Twoich potrzeb, ocenieniu możliwości i sprawdzeniu terenu, fachowiec może ostatecznie zająć się tym, na czym bardzo Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Graficzny projekt ogrodu

Korzyścią zlecania projektowania ogrodów jest fakt, że po omówieniu szczegółów, projektant opracuje dla nas model ogrodu, czyli zademonstrowanie ogrodu w formie graficznej. Niezwykle często są to projekty w formie realistycznej grafiki 3D, która pokazuje nie tylko schemat ogrodu, ale również jego kolory z wzięciem pod uwagę wyglądu otoczenia.

Projektowanie ogrodów – polecana firma

To na razie wszystko, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Szczegółowych informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie ogrodniczej skupiającej się na projektowaniu ogrodów. Więc jeżeli zależy Ci na oryginalności, poradach eksperta i wyjątkowym ogrodzie, zdecydowanie przetestuj możliwości, które oferuje projektowanie ogrodów Toruń, a na 100% się nie rozczarujesz.

Komentarze są wyłączone.