Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej

Usuwanie zmarszczek Toruń termolifting twarzy redukowanie zwiotczałej skóry
Redukowanie zmarszczek termolifting
Luty 17, 2017
Kurs na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego Szkolenia dla konwojentów Kursy dla kierowców ochrony
Pojazdy uprzywilejowane kursy
Luty 20, 2017
Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych

Fundacja Arkadia zatrudnianie osób niepełnosprawnych praca dla niepełnosprawnych

Rynek pracy dla osób z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną ciągle nie jest atrakcyjny. Przeważnie „chlebodawcy”, którzy mają do wyboru człowieka zdrowego oraz „schorowanego”, wybiorą tego pierwszego. Choćby wtedy, gdy ów drugi posiada mniejsze umiejętności, np. niezadowalające wykształcenie lub niedostatek doświadczenia. Taka okoliczność niekorzystnie „odkłada się” na osobach, które mają rozmaitego rodzaju dysfunkcje. W efekcie nie pragną iść do pracy, „żyją” tylko z renty i są mechanicznie „spychane” na margines. W Polsce „indywidualność” do tej pory czas wiąże się z czymś nieodpowiednim, nieznanym, nieakceptowalnym. A przecież osoby niepełnosprawne, solidarnie z ustawodawstwem, przenigdy nie mogą być dyskryminowane. Nie tylko w sytuacji zewnętrznego sektora pracy. Czy jest dla nich jakiś projekt? Dokąd mogą udać się po poradę? Czy funkcjonują jakieś racjonalne metody ich zatrudnienia?

Fundacje, Centra Edukacji i Aktywizacji, Stowarzyszenia i inne formy pomocy

Pewną z opcji aktywizacji osób niepełnosprawnych jest zatrudnianie wspomagane. Sama inicjatywa rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych w latach 60. i 70. XX wieku. W naszym kraju zaczęto ją wprowadzać dopiero w 2001 roku. Dziś multum organizacji pozarządowych stosuje ową taktykę pomocy w nawiązaniu do osób z dysfunkcjami. Na czym ona naprawdę polega? Trener pracy i doradca zawodowy wybierają spodziewanego zatrudnionego oraz właściciela. Istotne są tutaj dyspozycje ewentualnego pracobiorcy, warunki, jakie ma możliwość zapewnić chlebodawca, zakres obowiązków, wielkość zarobków oraz określenie liczby godzin pracy. Po czym osoba ze stopniem niepełnosprawności realizuje konieczne badania u specjalisty i trening z reguł bezpiecznej pracy (są one planowane przez pracodawcę). Instruktor pracy wcale nie ma wyłącznie wybrać miejsca, gdzie będzie ona wykonywać swojej pracy, lecz również przygotować resztę pracobiorców wskazanej instytucji na przyjęcie nowego. Na dodatek pokazać jak dojechać do instytucji i pomóc mu zaaklimatyzować się w nowym towarzystwie. Zadaniem instruktora pracy jest także wyjaśnianie pojawiających się dylematów pomiędzy chlebodawcą a podwładnym.

Wyjątkowym rodzajem pomocy są tzw. Zakłady Pracy Chronionej, jakie posiadają specyficzne uprzywilejowania. W swoisty sposób podchodzą do osób z orzeczeniem, mianowicie: dają im optymalne realia podjęcia pracy (zawsze zmodernizowane do typu oraz stopnia niepełnosprawności), pielęgnację lekarską oraz rehabilitacyjną. Wspomnianym przedsiębiorstwom przysługują „pierwszeństwo” podatkowe, bonifikaty i dopłaty (wnioski przyjmuje PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Różnorakie organizacje pozarządowe współdziałające w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych współdziałają z ZPCh. Trenują swoich wychowanków kontaktów z zleceniodawcą, dopasowywania się do nowej sytuacji w codziennym funkcjonowaniu oraz autonomii.

Warto wspomnieć również o Warsztatach Terapii Zajęciowej, na których wychowankowie fundacji mają możność szkolić swoje talenty oraz zamiłowania. W niektórych fundacjach jest przynajmniej kilka rodzajów takich klas, przykładowo pracownia ceramiczna, pracownia krawiecka, pracownia rozwijania umiejętności społecznych czy pracownia rehabilitacji ruchowej.

Gdzie jeszcze osoby z orzeczeniem mogą szukać pomocy?

W którychkolwiek miejscach, w których robione są kursy, praktyki zawodowe, treningi, warsztaty, pomoc prawnika i psychologa. Najczęściej organizacje pożytku publicznego zajmują się stymulacją niepełnosprawnych w owym obszarze. Są najwłaściwszym miejscem, gdzie opisywane osoby mają szansę powiększać swoje kompetencje, zdobywać wiedzę, ćwiczyć się współistnieć z resztą ludzi oraz zyskać ochronę w zlokalizowaniu stabilnej pracy. Obrazowo w zakresie warsztatów osoby z dysfunkcjami mają możliwość współuczestniczyć w: kursach multimedialnych, zawodowych, e-learningowych, umiejętności grupowych i prawnych. Zajęcia z doradcą zawodowym mają na celu wsparcie osoby z trwałym kalectwem w obrębie dopasowywaniu ścieżki zawodowej, przekwalifikowaniu się, preferencji kursu, sporządzania CV i LM czy w optymalnym typowaniu ogłoszeń. Nadzwyczaj znaczące jest też to, iż organizacje pozarządowe oraz inne identyczne organizacje publiczne, mogą zyskać 1% podatku od krajowych wyborców. Wszelkie pozyskane środki pieniężne są zdawane jedynie na wsparcie osób z orzeczeniem. Należy podkreślić, iż w Polsce jest coraz wyższa wiedza, iż za sprawą tego szczegółu można naprawdę kogoś wspomóc.

Pośrednictwo pracy to kolejna możliwość, z której mają możliwość skorzystać osoby np niewidome. Chodzi tu właściwie nie tylko o organizacje, ale rozliczne odrębne instytucje otwarte dla wszystkich. Głównie interesują się zatrudnianiem zdrowych osób, a na marginesie mają oferty dodatkowe. Chodzi tu o takie oferty pracy dla niepełnosprawnych, które są dobrane do ich kwalifikacji. Jeśli chcesz otrzymać więcej wiadomości na ów temat, kliknij w ten link – Fundacja zatrudniająca osoby niepełnosprawne

Komentarze są wyłączone.