Termos turystyczny – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze?

Najlepsza lampa wybielająca zęby
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Termos turystyczny – który najlepszy i jak go wybrać?

Wybierając się na wycieczkę powinniśmy zatroszczyć się o dobre pakowanie. Zwłaszcza kiedy jedziemy w góry lub czeka nas długie zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób uwielbia wyprawy z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu utrzymują ciepło lub chłód kawy, herbaty lub innego napoju. Jakie termosy są uznawane za najlepsze i dlaczego? Z reguły najbardziej interesującym nas parametrem jest czas zachowywania zimna lub ciepła, choć równie ważna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród najbardziej zananych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, dlatego warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos trzeba zwrócić uwagę na parę istotnych kryteriów, które mówią, czy dany produkt będzie dobry w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tutaj praktyczność, forma i surowce, z których termos jest zrobiony. Im silniej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy szukać termosu wykonanego z wysokiej jakości materiałów, które nie mają niebezpiecznych substancji i pozytywnie wpływają na sprawne działanie termosu turystycznego.

Najlepiej też zastanowić nad tym, aby termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, dzięki której mamy gwarancję, że termos turystyczny nie wysunie się nam z dłoni też w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać pojemność swojego termosu. Z reguły turystyczne termosy sprzedawane są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki lepiej zdecydować się na pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, jakim najlepiej się kierować, chcąc zdecydować, który turystyczny termos wybrać jest czas zatrzymania temperatury. W tym zakresie istotny jest nie tylko czas zatrzymania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku świetnych termosów może to być nawet doba, ale też zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez długi czas dokładnie tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. By termos był najlepszy, musi posiadać właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Z reguły zamknięcia są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej znane turystyczne termosy

W sklepach możemy znaleźć bardzo sporo turystycznych termosów, chociaż najbardziej popularne i polecane należą do 3 firm, od lat produkujących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego termiczne kubki (one mniej sprawdzają podczas wielogodzinnych wycieczek i cechują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one mocno cenione przez różnych pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy turystyczne producenta Stanley mają wieloletnią tradycję produkcji. Produkowane od prawie 100 lat termosy z wkładem stolowym są bardzo wytrzymałe i od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem producenta są tak doskonałe, że mogą przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, umiejętność zachowania temperatury zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • izolację termiczną zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Należy jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z upływem następnych godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Inną równie popularną i szczególnie polecaną firmą projektującą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od lat, z jakościowych surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w tworzeniu swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta produktów zachęca użytkowników, a doskonałe parametry zachowywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, aby przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • izolację termiczną cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • izolację termiczną zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie należy myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można myć tylko korek, ale nie dotyczy to każdego modelu. Zazwyczaj termosów umieszczamy w zmywarce, ponieważ silne detergenty i wpływ wysokiej temperatury podczas mycia, może ujemnie wpłynąć na ich zdolność do zachowania temperatury.

termos stanley zielony

Komentarze są wyłączone.