Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go znaleźć

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja pach woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – który najlepszy i jak go znaleźć ?

Planując wycieczkę powinniśmy zatroszczyć się o solidne przygotowanie. Zwłaszcza gdy jedziemy w góry albo czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale także zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób ceni sobie wycieczki z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu utrzymują temperaturę kawy, herbaty albo innego napoju. Jakie termosy turystyczne są uważane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Zazwyczaj szczególnie interesującym nas kryterium jest czas utrzymywania temperatury, chociaż tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród bardzo popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, dlatego warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos powinniśmy popatrzeć na kilka istotnych elementów, jakie zaważą na tym, czy termos turystyczny sprawdzi się w konkretnych warunkach, czy też nie. Ważna jest tu funkcjonalność, forma i tworzywa, z których termos turystyczny jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy kupić termos stworzonego z wysokiej jakości materiałów, jakie nie zawierają szkodliwych substancji i dodatnio wpływają na sprawne funkcjonowanie termosu turystycznego.

Powinno się także zastanowić nad tym, aby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, za pomocą której zyskamy pewność, że termos nie wyślizgnie się nam z dłoni też w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dopasować obszerność wybranego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wycieczka tym mniejszy termos się nada. Na całodniowe wycieczki warto kupić większy termos.

Kluczowym parametrem, którym powinniśmy się kierować, chcąc ocenić, który turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna czas zatrzymania ciepła lub chłodu. W tym przypadku istotny jest nie tylko czas zatrzymania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale także zakres temperatur. Nie istnieje termos, który utrzyma przez wiele godzin tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. By jednak termos był dobry, musi mieć właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zazwyczaj nakrętki są zakręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

Na rynku możemy kupić sporo termosów turystycznych, chociaż bardzo popularne i polecane należą do 3 firm, od lat sprzedających tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (one gorzej sprawdzają podczas długotrwałych wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielu wielbicieli wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy firmy Stanley posiadają prawie wiekową tradycję powstawania. Produkowane od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle wytrzymałe i od lat uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Według firmy są tak trwałe, że mogą przetrwać długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, zdolność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz jego budowy. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo wysoka. Trzeba jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem kolejnych godzin okaże się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy Thermos

Drugą tak samo popularną i często polecaną firmą projektującą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od wielu lat, z jakościowych materiałów i surowców. Co więcej Thermos produkuje termosy we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy na rynku, w tworzeniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a świetne właściwości utrzymywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, zachęcają, aby co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można czyścić tylko korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Przeważnie termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas mycia, może negatywnie wpłynąć na ich zdolność do zachowania temperatury.

Termos Esbit

Komentarze są wyłączone.