Oddaj jeden procent podatku na fundacje

Kredyty Toruń - Kredyty gotówkowe - Kredyty hipoteczne Toruń - Kredyty samochodowe Toruń - Doradztwo kredytowe
Wszystko o kredytach
5 stycznia, 2017
Projektowanie ogrodów Toruń
Projektowanie ogrodów od A do Z
7 stycznia, 2017

Wspieranie ludzi szukającym pomocy to nadrzędny cel każdej instytucji charytatywnej. Dzięki gromadzonym funduszom, te organizacje są w stanie zadbać o każdego, kto choruje lub nie ma dachu nad głową. Fundacje w głównej mierze pełnią funkcje dobroczynne i są niezwykle potrzebne w każdym układzie społecznym. Skupiają ludzi, którzy zamierzają wykorzystywać swój wolny czas i zdolności na pomoc tym, którym coś nie poszło po drodze. Aktualnie, nowoczesne fundacje, powstają również w celu rozwijania ideologii społecznych, rozpowszechniania danego obszaru kultury, czy inspirowania dzieci i seniorów. Są to więc organizacje pożytku publicznego, które są dla wszystkich bardzo ważne.

Jak sama nazwa wskazuje fundacje pomagają innym korzystając z własnego majątku. Założycielami niejednokrotnie stają się osoby, które osiągnęły już solidny majątek i pragną się nim dzielić. Czasami jednak zdarza się, że instytucje z braku koniecznych środków ekonomicznych nie są w stanie dalej wykonywać swoich zadań. Od paru lat każdy z nas ma możliwość wspomagać fundację przekazując im jeden procent swojego podatku. Wypełniając odpowiednie pole w dorocznym PIT także i Ty masz możliwość pomóc.

Jak oddać jeden procent podatku na opp?Kto może złożyć jeden procent własnego podatku fundacji?Czym są instytucje pożytku Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury.

Pamiętaj o 1% podatku w swoim rozliczeniu

Historia mechanizmu „przeznacz jeden procent podatku na opp” sięga roku 2004, kiedy zapis ten został opisany w regulacji o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtego czasu podatnicy mogą zasilać wskazaną przez siebie placówkę interesu publicznego w dość przystępny sposób. A wybór jest olbrzymi – od organizacji działających na korzyść praw zwierząt, aż po ugrupowania pasjonujące się ochroną zabytków. Mechanizm 1% jest niesamowicie przyjazny. Po policzeniu właściwego podatku w jednorocznym zeznaniu skarbowym w rubryce nazwanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy wprowadzić nazwę i numer KRS pewnej placówki. W tym miejscu można ustalić również wartość wysyłanej sumy, pamiętając, iż nie może ona być wyższa niż 1% własnego podatku. Jeśli wyliczamy podatek należny na kilku formularzach jesteśmy w stanie wręczyć tą sumę więcej niż 1 fundacji.

Czy ja mogę oddać jeden procent podatku na opp?

Uchwała o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w jasny sposób wyjaśnia kto może dać 1% swojego podatku. Są to podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu od osób ewidencjonowanych, podatku linearnego w wielkości 19%. Mogą być to również osoby osiągające dochody z płatnego odsprzedania papierów wartościowych i nieruchomości, a także ten kto sam płaci zaliczkę na korzyść podatku. Często ludzie nie rozumieją w tej kwestii stanu osób prawnych. Tak się składa, że w tym przypadku prawodawca nie pozwala jednostkom prawnym na przekazywanie 1% podatku. Z tego instrumentu mają możliwość natomiast korzystać emeryci. Wystarczające jest, że na podstawie aktualnego wyliczenia podatku przez organ rentowy (tzw. PIT 40A), osoba która osiągnęła wiek emerytury samodzielnie odda oświadczenie podatkowe. Co do warunków wysłania 1% podatku na rzecz OPP, najistotniejsze jest złożenie formularza na czas. Jest to krańcowo 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeżeli przekazana kwota będzie większa aniżeli 1% podatku, wniosek nie zostanie potwierdzony. Za każdym razem należy starannie skontrolować, czy nie popełniliśmy błędu w w tym polu.

Jakim organizacjom mogę przekazać 1% podatku?

Nie każda placówka jest w stanie pozyskać status organizacji pożytku publicznego. Instytucja, której można oddać 1% podatku, powinna prowadzić działalność pożytku publicznego. Dodatkowo musi prowadzić swoją działalność jawnie, co związane jest z z obowiązkiem udzielania danych o motywach rozdzielanych pieniędzy z 1%. Organizacją pożytku publicznego nie zostanie w każdym razie organizacja polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Zostanie nią wszak spółka kapitałowa wezwana w celu niepowiązanym z realizowaniem działalności gospodarczej, jeśli utrzymuje przez co najmniej 2 lata aktywności w działach tzw. interesu publicznego. Świetnym przykładem OPP publicznego jest np: Organizacja Akogo, utrzymująca dzieci które zapadły w śpiączkę, oraz Fundacja Niechciane i Zapomniane, utrzymująca niechciane zwierzaki.

Mały czyn, a tak dużo oznacza. Być może 1% to nie wielka kwota, tymczasem nawet tak małe wsparcie pieniężne, może okazać się drogocennym darem dla ludzi i stworzeń, którzy oczekują na drugą szansę. Rozliczając się w każdym roku z US nie zapominajmy o akcji 1%. Nic to nas nie kosztuje, gdyż zawsze te pieniądze zwracamy Państwu. W samym 2014 roku kwota zebrana z 1% wyniosła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej kwocie duża liczba organizacji mogło odciążyć swoich beneficjentów. Przeznacz 1% podatku na OPP i podaruj komuś na pozytywną zmianę.

Szukasz instytucji pożytku publicznego, której pragniesz wręczyć swój 1%? Przejrzyj kompleksową bazę instytucji i wypełnij z nami swój formularz podatkowy: przekaż jeden procent podatku na OPP

Komentarze są wyłączone.