Licówki Bydgoszcz

Apartamenty sopot tanie noclegi
Apartament Sopot
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na podjeździe
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest niezbędne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Zaniedbywanie luk po usunięciu zęba może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych. Najczęściej to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. widoczne zmiany zgryzu. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd zewnętrzny czyli m.in. przemieszczenie się zębów, idą odczuwalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby stają się podatne na nacisk, przez co mogą zacząć się przechylać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego należy zwracać uwagę na to, by zawsze uzupełniać ubytki. Nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u specjalisty.

Proteza czy implant?

  1. Proteza: wady i zalety

Współczesne techniki dentystyczne są bardzo zaawansowane. Dzisiejsze protezy ruchome znacząco różnią się od tych dawniejszych pod względem wygody noszenia jak i estetyki wykonania. Do największych plusów protez tradycyjnych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i nieduży wydatek w porównaniu z implantami. Ci, którzy wybierają protezę ruchomą, muszą się skupić na dobór spożywanych produktów oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Warto także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Istotne jest stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia protez. Wszyscy zdecydowani na wariant protezy tradycyjnej muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać co pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to nieruchoma proteza instalowana na koronach zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza ruchoma?

Ceny wahają się. Wydatek zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na sztuczną szczękę. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. specjalne tabletki do czyszczenia , szczoteczkę do sztucznej szczęki, czy klej do protez. Gdyby podliczyć wszystkie dodatkowe koszty utrzymania protezy, może się okazać, że uszczuplają nasz budżet średnio o 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Czy implanty zębowe są lepsze od protez?

Jak wyglądają implanty? To technologia, która pozwala odtworzyć każdy utracony ząb. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest stosunkowo prosty i nie wymaga pobytu w szpitalu. Aby wykonać zabieg, pacjent dostaje jedynie znieczulenie miejscowe. W zależności od ilości wstawianych implantów zabieg może potrwać od 20-60 min. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się sukcesem a klienci są zadowoleni. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Raz założone implanty możemy mieć do końca życia, bez konieczności regularnej wymiany jak w przypadku protez tradycyjnych.

Bardzo ważną cechą implantów jest to, że nie wpływają one negatywnie na zęby w sąsiedztwie. Protezy ruchome często prowadzą do zaniku kości zębodołowych, co zniekształca szczękę, a także mogą powodować różnego rodzaju choroby jamy ustnej. W przypadku implantów zagrożenie podobnymi dolegliwościami jest znikome. Wykonanie implantów z materiałów bio-kompatybilnych niesie za sobą kolejne zalety. Dzięki temu organizm bardzo łatwo przyswaja wszczepy. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Jakie są rodzaje implantów?

Jak wspominaliśmy wyżej, implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby każdy pacjent mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego, implanty wykonuje się z najlepszych materiałów. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybór materiałów ma duże odzwierciedlenie w cenie. Implanty są dość kosztowne, mianowicie koszt jednego implantu to ok. 2,5-3 tys. Wysoka cena jest główną wadą implantów.

Protezy a implanty: podsumowanie

Najczęstszym czynnikiem na który zwracają uwagę pacjenci jest cena. Protezy tradycyjne wciąż cieszą się dużym powodzeniem właśnie ze względu na niższą cenę. Niestety generują one dodatkowe koszty, związane z ich utrzymaniem.. Regularna wymiana protezy na nową to także dodatkowy wydatek. Implanty natomiast służą nam całe życie, chociaż na pierwszy rzut oka są o wiele droższe niż proteza tradycyjna. Nie generują one jednak dodatkowych kosztów, i nie szkodzą pozostałym zębom.

Pamiętaj, że uzupełnianie ubytków jest koniecznością. Możliwości wyboru przy uzupełnianiu ubytku jest kilka. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.

Implanty Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.