Implanty zęba Toruń

Chirurgia stomatologiczna zabiegi
29 stycznia, 2021
Montaż klimatyzacji w Toruniu
29 stycznia, 2021

Implant zębowy – w jakich sytuacjach warto?

Implanty stomatologiczne zastępują braki po stracie zębów i są jednym z przeważnie stosowanych i bardzo wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po poprawnie przeprowadzonym leczeniu śruba implantu zębowego zrasta się z tkanką kostną, a ustawiona na nim korona do złudzenia udaje naturalne zęby.

Za pomocą implantów da się zastapić nie tylko poszczególne luki, a nawet komplet zębów. Implanty są też porządnym podłożem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z podstawowych zalet implantów zębów jest ich wytrzymałość. Oceną stomatologów bezbłędnie wstawiony implant może spełniać swoją rolę właściwie całe życie. Zintegrowane z tkanką kostną, mimo upływu czasu nie tracą na swojej wartości, nie psują się i nie powodują kłopotów. Obok tego wykorzystanie implantów to wysoki komfort . Implanty zębów nie zmieniają miejsca i nie pozwalają, żeby np. umieszczona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Kto może mieć implant zęba?

Generalnie implantów zębów nie wszczepia się kobietom w ciąży ani u osób z chorobami związanymi z krzepliwością krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest także trwający nowotwór i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci oraz osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na ciągle trwający proces wzrostu kości szczęki.

Część czynników nie wyklucza ostatecznie możliwości zastosowania implantów zębowych, ale muszą być one omówione ze stomatologiem. Są to np. osoby z chorobami psychicznymi, wadami serca czy z chorobą Parkinsona. Rozmowy ze stomatologiem potrzebują także ludzie, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty dentystyczne oferują sporo możliwości przywrócenia estetyki uśmiechu. Niekiedy bywa tak, że pacjent wymaga zastąpienia większej ilości zębów, a niekiedy całego łuku.

Stomatolog protetyk ma dostępnych kilka metod, jednak często wybieranymi metodami są implanty lub użycie tradycyjnej całkowitej protezy. Choć te sposoby skutecznie zakrywają bezzębie, posiadają zarówno mocne i słabe strony. Zdarza się, że używanie protezy może być niedostępne przez na przykład nietypowe cechy budowy jamy ustnej. Takie protezy nie są też wieczne. Raz na kilka lat powinno się kupić nową protezę, ponieważ z czasem są mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Aplikacja implantów dentystycznych z kolei zajmuje sporo czasu z uwagi na na potrzebę osadzenia śruby implantu w kości żuchwy lub szczęki, a w zamian za to implant może przetrwać do końca życia. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy leczenie kanałowe?

Fundamentalnym celem leczenia kanałowego jest kuracja zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Ten typ leczenia oceniany jest jako jeden z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część zabiegów przynosi pożądane rezultaty. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zatrzymanie zębów, jakie jeszcze jakiś czas temu były przeważnie usuwane.

Tymczasem implanty uzupełniają naturalne zęby, a oprócz tego nie ulegają zniszczeniu, kiedy pacjent odpowiednio troszczy się o higienę jamy ustnej, implanty stomatologiczne pozostają nienaruszone dożywotnio. Ze względu na to nie trzeba martwić się bólem i dolegliwościami, a wyrwanie bardzo zniszczonego zęba i zastąpienie go implantem zęba, jest zwykle rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Czego przestrzegać po zabiegu wszczepienia implantu dentystycznego?

Przede wszystkim najlepiej zrezygnować bardzo ciepłych potraw i przejść na półpłynną dietę. Nie wolno wykorzystywać obszaru jamy ustnej. Stomatolodzy odradzają także dotykanie placami i językiem miejsca implantu, by uniknąć ryzyka podrażnień lub zakażenia. Trzeba odstawić papierosy i alkohol, z uwagi na to, że zatrzymują proces leczenia się tkanek. Co więcej na czas  około miesiąca nie należy podejmować wysiłku fizycznego.

Bardzo ważne w takiej sytuacji jest spełnianie zaleceń dentysty. Obowiązkowe jest pilnowanie wizyt kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, gdy tylko zauważy się przejmujące objawy.

Używanie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko według wytycznych stomatologa. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez wiedzy dentysty może być niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze także przemywać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Wykazują one zastosowanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne.

W jaki sposób pielęgnować implant dentystyczny?

O implanty dentystyczne najlepiej troszczyć się dokładnie tak jak o naturalne zęby. Bazą jest systematyczne szczotkowanie dwa razy za dnia, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty dentystyczne nie ulegają próchnicy ani korozji, najlepiej o nie dbać z szczególną uwagą. Bez mycia zębów po posiłkach resztki pokarmów będą odkładać się przy linni dziąseł. To często otwiera drogę do postępującego obniżania się dziąseł. W takiej sytuacji z reguły odkrywa się  tytanowy korzeń implantu stomatologicznego, w ten sposób tracąc swoje piękno. Co więcej należy minimum dwa razy na rok odwiedzić gabinet stomatologiczny na kontrolę.

 

Komentarze są wyłączone.