Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Czym są okna pasywne?
1 września, 2020

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową jest używane, ponieważ wyróżniają ją porządne parametry termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z lepszych surowców wykorzystywanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową mocną stroną, według której prześciga pozostałe materiały termoizolacyjne jest sposób nakładania. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przywiera i kształtuje się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne należy docinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych i ograniczenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją i właściwościami, z tego względu nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR używana jest z reguły do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się również do ocieplenia stropów belkowych, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Tymczasem  zamkniętokomórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do natryskowego ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR da się także umieścić na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad zimnymi pokojami

Ponadto piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego względu bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, np. drewno i metalowe elementy, a także blachę. Najlepiej, by przed natryskiem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  Tą metodą zdobywamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Natrysk pianki PUR powinniśmy zostawić fachowcom. Aby wykonać to poprawnie potrzebne są odpowiednie warunki, na przykład odpowiednia temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR uzasadnia inność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, dzięki czemu jest całkowicie elastyczna. Pianka ta po wyschnięciu staje się półsztywna i robi za bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale niezbyt chroni przed wilgocią. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa PUR ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Dlatego tak często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu jest sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR trzeba pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie UV, przez co konieczna będzie dodatkowa osłona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej łatwa i szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni i dopasowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko powstania termicznych mostków. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych materiałów termicznej izolacji to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest niezwykle przyczepna, dlatego trzyma się na różnych powierzchniach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności czy właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Co więcej ważne jest również to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć niewielką wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam dodatkowych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, ale jest samo gasnąca. Także w tym przypadku da się zamontować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki albo położenie za małych warstw izolacyjnych. Z uwagi na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką

 

Komentarze są wyłączone.