Samochód i środki trwałe w leasingu dla firmy

Implanty zębów w jeden dzień – Klinika stomatologiczna Toruń
12 lutego, 2021
Chirurgia stomatologiczna – czy trzeba się bać ?
12 lutego, 2021

Leasing jest metodą opłacania łączącą w sobie równocześnie pożyczkę i wynajem. Na podstawie umowy podpisanej z podmiotem finansującym (lesingodawcą) możliwe jest eksploatowanie konkretnego środka trwałego. Podmiot finansujący zakupuje określony w umowie środek trwały, a wtedy użycza go leasingobiorcy, a ten korzysta z niego spłacając raty leasingowe. W chwili końca umowy można, choć nie trzeba, wykupić przedmiot leasingu na wyłączność, a sama cena zakupu będzie mniejsza niż rynkowa wartość.

Zazwyczaj przedmiotem leasingu jest rzecz ruchoma lub nieruchoma, służąca zarabianiu. Ze względu na to przedmiotem leasingu może stać się np. lokal, linie produkcyjne, maszyny produkcyjne, sprzęt biurowy, komputery i wiele innych. Najpopularniejszym przedmiotem branym w leasing dla firm są samochody ciężarowe oraz osobowe i to na nie, łatwo znaleźć sporo ofert.

Odmiany leasingu dla firm

Dostępne są 2 rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. Zastanawiając się nad wzięciem przedmiotu pod leasing, należy rozważyć, jaka z opcji okaże się lepsza. W operacyjnym leasingu dla firm VAT naliczany jest wspólnie z następnymi ratami. Zaletą tego rodzaju leasingu dla firm jest to, że znaczną część opłat można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów. Na przykład dla samochodów będzie to oprócz raty leasingowej, opłata początkowa, faktury za paliwo, przeglądy samochodu lub zakup wyposażenia.

Chociaż leasingobiorca zobowiązany jest do wpłacania rat leasingowych, w trakcie okresu umownego sam przedmiot pod leasing pozostaje własnością leasingodawcy, dlatego nie można wskazać go jako swojego w ewidencji. Ponadto leasing operacyjny wymaga podpisania umowy na przynajmniej 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu.

W przeciwieństwie do tego, finansowy leasing dla firm umożliwia wprowadzenie odpisu amortyzującego, ponieważ środek trwały pod leasing od początku jest własnością leasingobiorcy. Umowę zawiera się na określony czas, jednak nie ma wymagania, by wskazać czas trwania minimalnego. Da się więc podpisać umowę na czas odpowiadający potrzebom. Inną różnicą jest to, że w finansowego leasingu dla firm cały VAT opłacany jest razem z pierwszą ratą leasingu. Natomiast do kosztów uzyskania przychodu wrzuca się tylko odsetki z rat, a nie całe raty.

Kto może wziąć leasing dla firm?

Leasing mogą wziąć nawet firmy, jakie dopiero założyły swoją działalność. Możliwość przyznania leasingu zależy od oferty podmiotu finansującego i przedmiotu, jaki firma planuje leasingować. Niektórzy leasingodawcy udostępniają możliwość leasingu dla firm już od momentu rozpoczęcia działalności. Dla przeważającej części leasingodawców minimalny okres to 3 miesiące od momentu założenia firmy. Od pierwszego dnia działalności najłatwiej podjąć leasing na samochód osobowy lub dostawczy. Z kolei przy innych środkach trwałych jak maszyny czy lokale zazwyczaj minimalny czas prowadzenia działalności gospodarczej wynosi pół roku, choć z reguły wynosi nawet pełnego roku. Działającym od lat firmom znacznie łatwiej wziąć leasing.

Korzystanie z środka trwałego pod leasing

Każdy środek trwały wzięty w leasing dla firm musi zostać w głównej mierze obowiązkowo ubezpieczony na koszt leasingobiorcy. Wszystkie pojazdy powinny mieć wykupione Auto Casco, natomiast sprzęt i maszyny muszą być ubezpieczone od zniszczeń i kradzieży. Wydatki serwisowania i napraw także należą do leasingobiorcy, o ile umowa nie wskazuje, że w ratach wliczone będą wydatki obsługi serwisowej. Istotne jest, żeby po podjęciu leasingu dla firm, wszelkie naprawy były wykonywane przez autoryzowany serwis. Zwykle nie jest ważne, kto będzie korzystał z środka trwałego w leasingu, o ile firma nie zamierza wynajmować ani użyczać go kontrahentom czy klientom.

Leasing dla firm – dlaczego warto?

Główną korzyścią wzięcia leasingu dla firm jest pomniejszenie podatku ze względu na wliczenie w koszty uzyskania przychodu rat leasingowych. Znaczącym plusem jest też ustawienie wysokości rat leasingowych. Dodatkowo jest to bardziej opłacalne od kredytu. Zdecydowanie łatwiej zdobyć leasing tak samo od strony formalności, a także samych zabezpieczeń, a w sytuacji, gdy przedsiębiorca zechce wziąć kredyt na inny cel, regulowanie rat leasingu nie zmienia zdolności kredytowej. I chociaż leasing dla firm określają zasady umowne, na temat czasu trwania, a sam przedmiot zwykle nie jest własnością firmy, warto zastanowić się nad leasingiem.

Następstwa po zakończeniu leasingu

Aspektem, jaki zdaje się szczególnie ważny to możliwość zakupu na własność środka trwałego leasingu. Szczególnie w przypadku leasingu dla firm z niskim wykupem. Wtedy środek trwały można nabyć za niższą cenę niż jego rynkowa wartość. Ponadto wykupienie przedmiotu leasingu dla firm można włączyć w koszty uzyskania przychodu, a także odliczyć od niego VAT. Poza tym do samych kosztów można dodać także wszelkie wydatki połączone z użytkowaniem. Kolejnym plusem jest to, że po zakończeniu jednego leasingu, prościej postarać się o następny leasing dla firmy.

http://kredyty.torun.pl/leasing/

 

Komentarze są wyłączone.