Most protetyczny od dentysty

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń
Okna pasywne Toruń montaż
1 września, 2020
Meble wypoczynkowe - projektowanie wnętrz
Meblowanie domu -meble amerykańskie
1 września, 2020
Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Mosty protetyczne toruń - stomatologia estetyczna implanty

Brak zęba wiąże się z potrzebą jego zastąpienia, aby nie dopuszczać do kolejnych dolegliwości. Przyległe zęby oraz zęby naprzeciw wymagają podparcia, inaczej one też mogą się przesuwać,  a nawet wypadać. Z tej przyczyny lepiej błyskawicznie uzupełnić brak. Wśród często stosowanych w gabinetach dentystycznych protez, są mosty protetyczne. Żeby móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej muszą wciąż znajdować się zęby, jakie będą oparciem dla mostu. Ten sposób uzupełnienia protetycznego może więc być używany jeśli brak znajduje się między zębami sąsiadującymi. Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że można tak zastąpić do trzech zębów obok siebie na raz. Mosty protetyczne są aplikowane na stałe, z uwagi na co są o wiele bardziej komfortowe w przeciwieństwie do ruchomych protez. Chociaż wielu pacjentów boi się drobinek pokarmów przenikających pod most, stomatolodzy przekonują – nie trzeba się martwić, dlatego że właściwie dopasowany most na to nie pozwala i jedzenie nie przedostaje się do środka. Warto rozważyć aplikację mostu protetycznego, dlatego że jest to komfortowe oraz estetyczne wypełnienie.

Rodzaje i budowa mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się bardzo prostą budową. Składa się z dwóch filarów, jakie nakłada się na sąsiadujących z luką zębach oraz z przęsła, co zastępuje utracony ząb. Istnieją dwa typy mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny montuje się na uprzednio spreparowane graniczące zęby, ewentualnie bywa również tak, że filarami stają się implanty . Ten rodzaj mostu jest bardzo trwały oraz stosowany w większości klinik stomatologicznych. Są też miejsca, gdzie koronę uzupełniającą wyrwany ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Ta metoda jest niezbyt często używana, dlatego że jest mniej trwała i można nią zastąpić zaledwie jeden ząb.

Zwykle mosty protetyczne w stomatologii wykonywane są z kilku różnych materiałów. Całkowicie estetyczne są mosty pełnoceramiczne, gdzie tak samo most oraz jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Tak samo często wykorzystywane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – przeważnie ze stali, a czasem na prośbę pacjenta ze złota. Nie tak wytrzymałe oraz mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (materiału, z jakiego wykonywane są białe plomby dentystyczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Most protetyczny – kiedy warto?

Przygotowanie mostu protetycznego polecane przez stomatologów jest przed wszystkim tym pacjentom, którzy chcą trwale odbudować przerwę po usunięciu zęba lub zębów, jednak nie chcą decydować się na droższe implanty zębów. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, aby wyeliminować widoczną przerwę oraz zahamować wzmagające się chwianie się zębów sąsiednich oraz ograniczyć utratę kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to istotna sprawa, bo oddziałuje nie tylko na stan jamy ustnej, ale również wygląd twarzy, jaka może z tego powodu wyglądać starzej. Uzupełnienie braku zęba w gabinecie stomatologicznym oznacza, że odzyskujemy właściwy rozkład sił w czasie żucia oraz właściwe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko pojawienia się chorób dziąseł i przyzębia ze względu na gromadzące się w przerwie pozostałości jedzenia. Kluczowym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który powinno się spełnić, aby dentysta mógł zaaplikować most protetyczny jest odpowiednia ilość i jakość filarów do utrzymania mostu. Filary muszą być zdrowe, aby obciążenie nie doprowadziło do ich wczesnego zniszczenia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Bazowym etapem każdego leczenia dentystycznego jest diagnoza oraz badania, jakie pozwolą dentyście sprawdzić, czy założenie mostu protetycznego jest odpowiednim rozwiązaniem, biorąc pod uwagę zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeśli dentysta nie wskaże żadnych przeszkód, będzie mógł przystąpić do pracy. Gdy podstawami mostu protetycznego mają zostać sąsiadujące zęby pacjenta, należy je przyszykować. Według tego dentysta musi trochę je oszlifować, aby następnie możliwe było dokładne dobranie mostu. Mimo strachu wielu osób szlifowanie zębów jest bezbolesne, dlatego że zachodzi w zakresie szkliwa. Szlifowanie nie narusza zębów, a przeprowadzający go dentysta zawsze wie, jak dużą część zęba może oszlifować. Ten zabieg nie będzie potrzebny przy założeniu mostu protetycznego na implantach. Gdy zęby będą już gotowe, następnym krokiem wykonania protetycznego mostu jest zebranie potrzebnych wycisków. Na ich bazie, dentysta protetyk stworzy idealnie dobrany most. W czasie, gdy protetyk tworzy dopasowany most protetyczny, dentysta nakłada tymczasowy most, jakiego przeznaczeniem jest ochrona oszlifowanych zębów. Gdy finalnie most będzie już gotowy, dentysta dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, a potem zakłada na stałe.

Zalety wybrania mostów protetycznych

Wielkimi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz estetyka. Za ich pomocą możemy odzyskać kilka zębów jednocześnie oraz przywracamy funkcje żucia. Uzupełnienie zęba mostem protetycznym oddaje piękno uśmiechu oraz pełen komfort.

Protezy zębów  Toruń

Komentarze są wyłączone.