Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła

Jakie zabiegi dentystyczne najczęściej wykonuje chirurg szczękowy?
15 lutego, 2021
Jakiego zaangażować DJ-a na wesele, żeby było wyjątkowe?
16 września, 2021

Pompy ciepła przekazują energię cieplną do budowli, pobieraną z otoczenia: z wody, z powietrza albo z gruntu. Taki przekaźnik ciepła z reguły skomponowany jest z dwóch segmentów: zewnętrznego, co pozyskuje energię z otoczenia oraz wewnętrznego przekształcającego energię cieplną. Tego rodzaju rozwiązanie to efektywna technologia ogrzewania budynku z chłodnym okresie oraz ochładzania go w porze letniej, co przy zastosowaniu stosunkowo niewygórowanych kosztów, dostarcza energię cieplną do instalacji centralnego ogrzewania (c.o.). Pompę ciepła da się wykorzystać tak samo w mieszkaniu, domu albo pozostałych budowlach użytkowych, a dzięki poborze ciepła z odnawialnych źródeł energii oraz braku wydzielania zanieczyszczeń to jest rozwiązanie przyjazne środowisku. Niezwykłą wartością dla pompy ciepła Toruń jest także brak konieczności montażu komina.

Oprócz tego pompy charakteryzują się stosunkowo cichym trybem pracy oraz długoletnią wytrzymałością. Pompa ciepła, co jest systematycznie naprawiana, przy czym należy mieć na uwadze, że koszty serwisu są dość niewielkie, zazwyczaj jest sprawna przez lata bez konieczności wymiany. Można taką pompę ciepła zainstalować wspólnie z instalacją c.o. (centralnego ogrzewania) oraz do ogrzewania bieżącej wody poprzez instalację c.w.u.. Pompa ciepła, to przemyślana technika grzewcza, ma wbudowane jest przez programy sterownicze dostosowane do prostej obsługi dla każdego człowieka. Obok tego można ją zainstalować w większości budynków.

Mechanizm działania pompy ciepła

W ofercie pomp ciepła znajdziemy ich kilka typów z uwagi na pochodzenie energii. Sama z siebie pompa ciepła nie wytwarza energii, to typ przekaźnika, który najpierw czerpie energię i następnie przetwarza ją dla ogrzania budynku. Bez względu na to, czy źródłem energii jest powietrze, woda czy grunt, pompa ciepła Toruń zbudowana jest z dwóch modułów. Moduł zewnętrzny, czyli źródło dolne, ma na celu przyswajać jak największą ilość energii ze źródła. Ta część jest podstawą pompy ciepła i z tego względu tę część trzeba dobrać do wykorzystywanego źródła. Moduł zewnętrzny dostarcza zgromadzoną energię do wewnętrznego modułu działającego już wewnątrz budynku. Na tym etapie zebrane ciepło jest przenoszone do instalacji centralnego ogrzewania. Przesył ciepła wraz z redukcją ciśnienia oraz dopasowaniem temperatury skutkuje przekazaniem ciepła do całego domu. Dzięki pompie ciepła da się dogrzewać wszystkie pomieszczenia, a ponadto wspomóc instalację ciepłej wody użytkowej. W ten sposób mieszkańcy zyskują także możliwość instalacji ogrzewania zarówno ściennego jak i podłogowego. Z kolei działanie pompy ciepła reguluje nieskomplikowany w zarządzaniu układ sterowania.

Jaki kupić rodzaj pomp ciepła

Pompy ciepła gruntowe

Gruntowa pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, który da się używać przez pełen rok. To dlatego, że taka pompa ciepła zbiera energię słoneczną zgromadzoną w gruncie, a temperatura gruntu ma zwykle stałą wartość. Wciąż gromadzona energia oddawana jest do układu grzewczego w wewnętrznym module. Ważną zaletą tego rodzaju pompy ciepła jest ekologiczność, dlatego że nie emituje ona zanieczyszczeń. Gruntowna pompa ciepła to inwestycja wymagająca dużej działki dookoła budynku, żeby cała pompa była skuteczna. Skutek montażu pompy ciepła będzie mieć jednak sporo zysku, na jakie warto się zdecydować.

Powietrzne pompy ciepła

Największą zaletą pomp ciepła jest ich spora ekologiczność. Powietrze jako stałe źródło gwarantuje wysoką efektywność pompy ciepła, a przy tym nie niszczy środowiska. W takiej sytuacji zewnętrzna część przenosi energię powietrzną na ciepło po czym przekazuje ją do instalacji grzewczej. Powietrzna pompa ciepła może zostać wykorzystana w domach i budynkach mieszkalnych i usługowych. Taki rodzaj pompy ciepła cechuje się bezgłośną pracą, niezależną od warunków atmosferycznych. Innego źródła energii trzeba włączać dopiero gdy temperatura powietrza zejdzie niżej niż – 5 stopni.

Pompy ciepła wodne

Wodną pompę ciepła da się zainstalować tylko w przypadku, gdy obok wybranego domu znajduje się zbiornik wody. Inaczej potrzebne będzie posiadanie specjalnej studni. Trzeba wziąć też po uwagę, że jeżeli używamy zbiornika naturalnego, niezbędna będzie filtracja. Należy rozważyć wybranie wodnej pompy ciepła, dlatego że gwarantuje ona stałe dogrzanie w sezonie chłodnym oraz studzenie w czasie wiosenno-letnim. Pompa ciepła ściąga wodę oraz przesyła ją do budynku, po czym na bazie przemiany energii doprowadza wodę ciepłą, następnie odnosi wodę zimną. Ogromną zaletą wodnej pompy ciepła jest to, że działa, kiedy jest duże zapotrzebowanie cieplne.

Czy warto mieć pompę ciepła?

Główną zaletą zakupu pompy ciepła, pochodzącą z poboru energii ze odnawialnych źródeł jest ekologiczność i energooszczędność. W porównaniu do pozostałych źródeł energii, korzystanie z pompy ciepła nie emituje szkodliwych odpadów i substancji. Dlatego jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne. Z uwagi na to, że aplikacja pompy ciepła jest niezwykle przyjazna dla środowiska, proponowane są specjalne dofinansowania na inwestycje ekologiczne. Co więcej należy dodać, że stosunkowo niewielkie koszty używania dość szybko zwracają pieniądze poniesione przy rozpoczęciu inwestycji, a efektywność oraz żywotność poprawnie zainstalowanej oraz regularnie serwisowanej pompy sięga nawet do pięćdziesięciu lat ciągłego zużycia.

Montaż pompy ciepła usuwa także potrzebę posiadania komina oraz zaplecza, gdzie składowany byłby opał oraz zakupu samego opału. Koszty są zatem zauważalnie niższe w porównaniu do pozostałych źródeł cieplnych. Co więcej pompy ciepła są właściwie bezobsługowe. Dzięki prawie pełnemu zautomatyzowaniu oczekuje tylko minimalnego nadzorowania cech systemu. Użytkownicy muszą poświęcać czasu na dodawanie opału do pieca.

Warto zakupić pompę ciepła także ze względu na samo zastosowanie. Pompy ciepła zapewniają sporo możliwości zaczynając od systemu grzewczego, który zapewnia ciepło dla pomieszczeń oraz wody użytkowej. Pompa może zgrać się z ogrzewaniem podłogowym oraz grzejnikowym, dlatego zapewnia optymalne efekty. W lecie może także wspierać chłodzenie pomieszczeń, dlatego też korzystanie z pompy ciepła jest funkcjonalne oraz wygodne.

Komentarze są wyłączone.