Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR

Termiczny kubek idealny na każdą okazję
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Termos turystyczny – który najlepszy oraz jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest stosowane, z uwagi na bardzo dobre parametry termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych pośród surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, a to sprawia, że co raz chętniej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną mocną stroną, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest technika aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu doskonale przylega oraz kształtuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne należy przycinać oraz układać, przez co ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Odpowiednio rozprowadzona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwa rodzaje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie konstrukcją oraz atrybutami, co sprawia, że nadają się do ocieplania innych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR stosowana jest z reguły do ocieplania natryskowego dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się także w ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do natryskowego ocieplania powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się także zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Ponadto piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, takie jak drewno lub elementy metalowe, a także blachę. Lepiej, żeby przed ociepleniem przestrzeń została wolna od brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  W ten sposób osiągamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR pozostanie na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Aby wykonać natrysk odpowiednio konieczne są odpowiednie warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR motywuje inność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest bardzo plastyczna. Pianka ta po stężeniu okazuje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale słabo chroni przed wodą. Ponadto otwartokomórkowa pianka PUR ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), z uwago na co nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Z tego względu tak często używa się ją do termoizolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu robi się sztywna, więc łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na wpływ promieni UV, dlatego potrzebna będzie dodatkowa osłona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta oraz lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości oraz formowanie się do załamań i zakamarków, zmniejsza ryzyko stworzenia mostków termicznych. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pożera znacznej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych materiałów izolacji termicznej to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, dlatego nie spada na wielu materiałach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności i właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi objętości, dzięki czemu się nie zniekształca. Co więcej istotne jest także to, że po poprawnej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie tworzy substancji szkodliwych i pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą głównie z jej parametrów. Za wadę możemy uznać niską odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej łatwopalna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, złe przetworzenie pianki albo zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

http://www.pianka-pur.com.pl/

Komentarze są wyłączone.