Korony na implantach – Toruń

Implantologia – Toruń
26 sierpnia, 2020
Czym jest pojazd uprzywilejowany oraz jakie daje mu to przywileje
28 sierpnia, 2020

Implanty w jeden dzień u stomatologa

Przyzwyczailiśmy się do tego, że leczenie w klinice dentystycznej przeważnie rozkłada się na wiele spotkań. Zwłaszcza podczas leczenia z zakresu ortodoncji i chirurgii stomatologicznej. Współcześnie techniki umożliwiają dentystom na skrócenie czasu, który pacjent przeznacza na leczenie u dentysty. Dzięki obecnym technikom implantologicznym gabinety dentystyczne oferują możliwość wstawienia implantów w jeden dzień. Nowy uśmiech w ciągu jednej wizyty? Sprawia wrażenie niemożliwego, a jednak natychmiastowa odbudowa zębów jest możliwa już niemal od ręki.

Zęby w jeden dzień? Szybka alternatywa dla innych odbudów protetycznych

Czym jest implant w jeden dzień i dlaczego różni się od innych zabiegów implantologicznych? Rozbieżność między tradycyjnym zabiegiem wszczepienia implantów zębowych w klinice dentystycznej, a natychmiastowym wszczepieniem implantów w jeden dzień, bazuje na sposobie ulokowania implantów. Z reguły wszczepiane są tak zwane implanty dwufazowe. Ten typ leczenia stomatologicznego charakteryzuje się tym, że w pierwszym etapie umieszczany jest implant, a następnie w drugim etapie stomatolog przytwierdza nadbudowę protetyczną. Te dwie fazy przerywa długookresowy proces osseointegracji, tj. proces, gdzie implant wiąże się z kością żuchwy lub szczęki. Dopiero gdy implant dentystyczny oraz kość zrosną się na stałe, proteza może być umieszczona przez stomatologa.

W sytuacji odbudowy zębów w jeden dzień, używane są jednofazowe implanty, w których pełen proces umieszczenia implantów i osadzenia nadbudowy protetycznej zamyka się w trakcie jednej wizyty. Należy też dodać, że procedurę aplikacji protezy w jeden dzień muszą wyprzedzać konkretne badania diagnostyczne u dentysty, by cały proces leczenia dentystycznego był bezpieczny i precyzyjny. Na podstawie diagnoz stomatolog tworzy kompleksowy plan leczenia dentystycznego oraz szablony, które są konieczne do przygotowania modelu protezy. Tymczasem sam zabieg natychmiastowej aplikacji implantów stomatolog przeprowadzi w ciąg jednej wizyty. Warunekiem osiągnięcia pięknego uśmiechu w jeden dzień jest doskonałe zdrowie jamy ustnej oraz kości pacjenta. Inaczej na początku niezbędne okaże się leczenie u dentysty, żeby później nie ryzykować ewentualnych powikłań w miejscu wszczepu.

Przebieg leczenia implantami w jeden dzień

Początkową fazą leczenia implantami w jeden dzień jest dogłębna konsultacja dentystyczna. W tej fazie wykonywane są wszystkie elementy zanim stomatolog wykona zabieg właściwy. Dentysta sprawdza stan zębów i tkanki kostnej pacjenta oraz indywidualne uwarunkowania. Jego zadaniem jest także pobranie właściwych wycisków, na podstawie których stomatolog protetyk stworzy indywidualną nadbudowę protetyczną. Co więcej pacjent ma wiele możliwości. Patrząc na ilość utraconych zębów, może zdecydować się na różne nadbudowy protetyczne. Przy małych brakach dobrym pomysłem będzie korona protetyczna lub most protetyczny. W sytuacji pełnego braku zębów bardzo rekomendowana przez dentystów jest metoda oparcia całkowitej protezy na 4 lub 6 implantach techniką All on 4 lub All on 6. W tym czasie stomatolog określa także koszt implantów i całego leczenia.

Następnym etapem zębów w jeden dzień jest zabieg właściwy, wykonywany w gabinecie dentystycznym. Na tym etapie stomatolog umieszcza 4 lub 6 implantów zębów, a zaraz za tym bezpośrednio tymczasową odbudowę protetyczną. Dlaczego wspominamy o uzupełnieniu tymczasowym? Nieważne jaką metodą – implantów jedno- lub dwufazowych – podstawa implantu, czyli śruba, musi zespoić się z kością, a zabiera trochę czasu. Uzupełnienie protetyczne tymczasowe zapewnia pacjentowi całkowitą wygodę i właśnie zastosowanie takiej tymczasowej protezy stomatologicznej umożliwia zdobycie pełnego uśmiechu w jeden dzień. Pacjent wychodzi od stomatologa z stabilnym i uzupełnionym uzębieniem w jeden dzień, z jakiego może korzystać tak, jak z naturalnych zębów. Uzupełnienie protetyczne tymczasowe chroni implanty i umożliwia im bezpieczny proces złączenia z kością, a także wygląda całkiem naturalnie.

Końcowa faza leczenia dentystycznego implantami w jeden dzień przebiega już po złączeniu z kością implantów, kiedy protezę tymczasową zastępuje właściwa proteza. Przeważnie na ten zabieg należy spotkać się ze stomatologiem po kilku miesiącach. Ten krok także będzie uwzględniony w czasie tworzenia planu leczenia dentystycznego. Ostateczna proteza wykonywana jest z najwyższej jakości materiałów oraz dopasowana indywidualnie, co sprawia, że spełni swoją rolę dożywotnio. Jedynym wymaganiem, jest zachowywanie higieny oraz stałe konsultacje stomatologiczne. Wszelkie sugestie lekarz stomatolog rzecz jasna przekazuje pacjentowi w ciągu kontrolnych wizyt. To ważne, żeby wiedzieć, jak dbać o swoje implanty!

Systemy implantów w jeden dzień – System All on 4 oraz system All on 6

Jednofazowe zakładanie implantów zazwyczaj przeprowadzane jest w 1 z 2 systemów wykorzystywanych przed dentystów implantologów. Zwykle aplikuje się je w przypadku osób z całkowitym bezzębiem. Obie te metody są sposobem otrzymania pięknego uśmiechu w jeden dzień. Rozbieżność dotyczy ilości implantów, na których będzie osadzona proteza. Do wyboru protezę da się osadzić na czterech lub na sześciu implantach. Niezależnie od tego, czy pacjent wybierze metodę All on 4 czy metodę All on 6, obie zapewniają wysoką stabilizację protezy, a przecież na tym zależy nam najbardziej. All on 4 oraz All on 6 stanowią stabilne oparcie dla protezy, która z uwagi na to nie rusza się, nie wysuwa i nie wypada podczas jedzenia czy mówienia. Te systemy implantów w jeden dzień, dentyści zalecają w głównej mierze osobom, które utraciły pełen łuk zębowy. Dzięki zaaplikowaniu zaledwie czterech albo sześciu implantów, koszty dentystycznego leczenia implantami w jeden dzień, są znacznie pomniejszone, a pacjent może cieszyć się swoim nowym wspaniałym uśmiechem po jednej wizycie w jeden dzień

Komentarze są wyłączone.