Usługi ogrodnicze Toruń

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta Toruń – Wznowienie granic działki
Sierpień 8, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
Sierpień 15, 2019
Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i porządnego przygotowania. Nim ogród będzie pięknym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, krzewów i drzew, dobrze zadbać o fundamenty i zacząć projektowanie ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który w szczególności należy zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym ma powstać projektowany ogród. Należy zgromadzić wszelkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice i co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pozwoli sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, trzeba rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych działań nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Planowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta i czy musi być dostosowany do osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto warto ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak uważać, by unikać surowych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Należy pomyśleć o tym, jak połączyć pojedyncze części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest zaprojektowanie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które połączą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Warto pamiętać, by nie przesadzić z ilością dróżek, ale też, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by otrzymać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się portale internetowe, dobre książki lub wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do domyślnego efektu tak, aby powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy ogrodowe

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zalewała ich przesadnie oraz, by kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, dlatego że każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają fachową wiedzę na temat świata roślin. To zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a także podpowie, jakie wielkości uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów proponuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.