Systemy nawadniania trawników

Fryzjer – na co zwracać uwagę
24 lutego, 2020
Implantologia – Toruń
26 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Kiedy ważne jest dla nas to, aby ogród ładnie się prezentował, kluczowym elementem, który utrzyma go w pięknym stanie jest podlewanie. To za mało, by dbać o rośliny przycinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, ale zwyczajne sposoby podlewania nie dość, że pochłaniają dużo czasu oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają stałego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio ocenia się, że na równi z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” o potrzebie podlania ogrodu, ale także mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – używanie zwykłej konewki zajmuje bardzo dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w maleńkim ogrodzie, z uwagi na to część osób co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To znacznie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podłączyć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką oraz stałego dolewania wody. Do ręcznego podlewania możemy dołączyć pistolet, który pozwala na regulację ciśnienia wody, a także zamknięcie strumienia bez potrzeby odcinania kranu, a także zraszacze ogrodowe, które podczepia się pod wąż oraz które także usprawniają nawodnienie ogrodu oraz w dużym stopniu zminimalizują wkład ludzkich rąk.

Jeżeli myślimy o znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny zakładany na kran, który pozwala na programowanie momentu podlewania. Minusem tego rowiązania są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże oraz niemożliwość rozbudowy systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza , że trzeba przyzywczaić się do widocznych. rozprowadzenie dużego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w średnich oraz mniejszych. System nawadniania potrzebuje przygotowania w postaci planu oraz instalacji całego systemu. Zazwyczaj system umieszczany jest pod powierzchnią. Konieczne jest zamontowanie programatora, rur przenoszących wodę, podpięcia do instalacji wodnej w formie zaworów, a także zraszaczy, które koniecznych do rozprzestrzeniania wody po samym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system musi być rozłożony przed powstaniem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród zraszaczy ogrodowych kupimy parę odrębnych typów, które można użyć do nawodnienia ogrodu. Nadają się one bardzo dobrze jako element pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane z uwago na to, że ich bazową zaletą jest miarowe nawodnienie danej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające kształt strumienia sterowniki oraz dysze odpowiadają za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one stosunkowo niskie, ale ich główną zaletą jest to, że po wykonaniu czynności podlewania zanurzają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – głównie są wybierane, z uwagi na to, że ich działanie może zostać wyregulowane w obrębie 360o. Wspaniale zdadzą egzamin w nawodnieniu trawników i posiadają sporo funkcji oraz są lepsze pod względem jakości w zestawieniu do zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Dalekosiężność wody może docierać 3-22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym momencie jedynie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w tworzeniu maleńkiej mgiełki, dlatego sprawdzą się w przypadku roślin, które nie potrzebują na raz dużej ilości wody.

Linie kroplujące do nawadniania ogrodu

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły stosowane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Z uwagi na to będą najlepsze do podlewania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów oraz warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie dojdzie do poparzenia roślin. Dodatkowo to system bardzo oszczędny, ze względu na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące składają się z kabli z kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki maksymalnie wydajnie nawadniają rośliny dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować zaledwie na małych przestrzeniach, do podlewania niewielkich skalniaków, rabat kwiatowych, czy niezbyt rozrośniętych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość prostej instalacji oraz wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące spisują się głównie w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

firma ogrodnicza Toruń

Komentarze są wyłączone.