Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Skuteczne wybielanie zębów domowymi sposobami albo lampą beyound
Wybielanie zębów domowymi sposobami
Marzec 7, 2019
Depilacja laserowa Toruń - Usuwanie owłosienia laserem medyczny palomar Vectus
Depilacja laserem medycznym Toruń
Marzec 23, 2019

Co to są Haluksy

Haluksy są częstą przypadłość przeważającej części społeczeństwa. Wśród osób borykających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak ustrzec się przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać postępowanie zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to zwyrodnienie kości dużego palca u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są powodem coraz silniejszego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te spotykają o wiele częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy obcasy, które mocno obciążają i wykrzywiają stopę. Szpilki powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wtedy nadmiernie obciążony, przeciążona jest również wewnętrzna krawędź stopy. U osób otyłych przeciążenia te są znacznie większe, a kiedy połączymy te warunki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to w dużej mierze skłonność genetyczna- wiotkość tkanki łącznej i skłonność do deformacji w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeśli więc twoi dziadkowie lub rodzice mają problem z haluksami, koniecznie skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe obuwie. Nie mogą to być absolutnie szpilki. Nie poleca się też noszenia butów wąskich, w których stopa nie ma miejsca do poprawnego ułożenia palców. Osoby z haluksami muszą też wykonywać regularnie specjalistyczne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim warto dbać o odpowiednią dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeżeli obserwujesz u siebie pierwsze objawy haluksów, koniecznie zapisz się do ortopedy, który dobierze dla ciebie skuteczny środek, który zniweluje postępowanie zwyrodnień.

Współczesna medycyna proponuje przeróżne sposoby zapobiegania i zatrzymywania deformacji. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki łagodzące dyskomfort spowodowany przez deformacje. Często nasączone są specjalnymi olejkami przeciwbólowymi;
separatory – pomagają ułożyć palce i stopę w odpowiedniej pozycji, a przez to ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty w kształcie litery T – to lecznicze wkładki żelowe, które utrzymują palce w prawidłowej pozycji, minimalizują nacisk i zatrzymują postępowanie wykrzywień. Polecane są przede wszystkim dla pań, które codziennie noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do leczenia płaskostopia poprzecznego oraz zwyrodnień palucha. Wkładki te naprawiają ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i zmniejsza nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je przede wszystkim do leczenia haluksów a także do polepszenia wyników rehabilitacji po operacji (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to profesjonalna szyna, która jest używana zarówno żeby przeciwdziałać deformacjom ale też by działać w początkowej fazie haluksów. Bunito duo nie ogranicza ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korygujący

Kiedy leczenie profilaktyczne nie daje efektów lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Współcześnie wykonuje się kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na chirurgicznej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Inne sposoby to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że stan twoich stóp wymaga poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój styl życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na miał zwyrodnienia kości stóp. Spróbuj zrezygnować z butów na obcasie. Jeśli masz problem z wagą, pomyśl nad kuracją odchudzającą. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby dobierze odpowiednie środki zachowawcze. Pamiętaj, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich wspiera się całe nasze ciało, więc należy troszczyć się o nie. Jeżeli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu na nogach Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Aparat korygujący haluksy

Komentarze są wyłączone.